Porady

Przemęczenie pracą – objawy, przyczyny, profilaktyka

Na jego symptomy, takie jak osłabienie, przygnębienie, stres lub spadek wydajności, narażone są przede wszystkim osoby, które wykonują intensywną pracę fizyczną lub umysłową. Twój zawód wymaga częstych kontaktów z klientami? Czujesz się coraz bardziej wyczerpany i nie masz motywacji do działania? Sprawdź, jak poradzić sobie z przemęczeniem pracą.

Kto jest na nie narażony, jakie ma przyczyny?

Problem zmęczenia pracą może dotyczyć każdego i na każdym stanowisku. Największe ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości związane jest jednak z pełnieniem funkcji, które mocno stresują i obciążają psychicznie. Niektóre zawody wymagają przecież między innymi stałej koncentracji uwagi, szybkiej oceny sytuacji, reagowania na niespodziewane problemy lub natychmiastowego podejmowania decyzji. Inne natomiast mogą nakładać na członków zespołu dodatkową odpowiedzialność, wymuszać zbyt ciężką pracę fizyczną lub zakłócać ich odpoczynek i rytm snu.

Na przemęczenie skarżą się więc najczęściej handlowcy, pielęgniarki, nauczyciele, kierowcy, konsultanci i pracownicy produkcyjni, którzy przed dłuższy czas wykonują monotonne, nudne obowiązki. Jak do niego dochodzi? Nie bez znaczenia okazuje się nieodpowiednie odżywianie, niska aktywność fizyczna lub brak czasu na odpoczynek, a także szybkie tempo pracy i kiepskie warunki w firmie. Szczególnie niekorzystne efekty dają między innymi: wysoki poziom natężenia hałasu, praca zmianowa, kiepskie oświetlenie i zanieczyszczenia, a także zła, nieprzyjemna atmosfera, nadmiar obowiązków i nieodpowiednie zarządzanie.


Przeczytaj również: 5 sposobów na zdrowsze podejście do pracy


Częste objawy przemęczenia

Charakterystycznymi objawami zmęczenia są między innymi: bóle mięśni i stawów, zawroty głowy, nudności, duszności i omdlenia, a także spadek szybkości i siły. Osoby, które cierpią przez brak odpoczynku, skarżą się też często na problemy z precyzją, równowagą, refleksem i koordynacją ruchów. Zazwyczaj na skutek niskiej profilaktyki i kiepskiej higieny snu pojawia się też złe samopoczucie, drażliwość, agresywność lub apatia. Powoduje to niechęć do wykonywania zadań, które wymagają utrzymania uwagi i myślenia analitycznego. Stopniowo zaczynamy też mieć problemy ze zdrowiem. Jakość i wydajność naszej pracy spada, czujemy się przygnębieni i bezradni, brakuje nam motywacji i nie potrafimy uwolnić się od lęku.

Nocna regeneracja nie przynosi Ci odpoczynku, jesteś nadmiernie zestresowany, a może przez większość czasu marzysz o tym, aby nareszcie wrócić do łóżka? Pamiętaj, że powodem do niepokoju są wszystkie symptomy, który utrzymują się przez kilka dni i przeszkadzają w codziennej aktywności. Przepracowanie jest niebezpieczne nie tylko dla pracowników, ale też osób w ich otoczeniu. Jak go uniknąć? Co zrobić, by wrócić do formy?


Przeczytaj również: Dni wolne od pracy – jak je wykorzystać?


Przemęczenie pracą – jak sobie z nim radzić?

Jak zapobiegać przemęczeniu? Najważniejszym elementem profilaktyki jest… regularny tryb życia. Nasze samopoczucie może poprawić się tylko wtedy, kiedy wprowadzimy zdrową dietę, ustalimy stałe godziny zasypiania oraz wygospodarujemy czas dla siebie. Nie potrafisz odmawiać prośbom lub żądaniom współpracowników, nawet jeśli już teraz masz zbyt wiele obowiązków? Myślami wciąż jesteś w pracy, chociaż dawno temu przekroczyłeś próg biura? Podobnie jak każdej innej umiejętności, zdrowego odpoczynku trzeba się nauczyć. Prawdopodobnie minie więc trochę czasu, zanim znajdziesz swoje ulubione zajęcia, które pomogą Ci oderwać się od natrętnych myśli, zrelaksować i naładować baterie. Jeśli tradycyjne metody nie są skuteczne, a Twoja kondycja się pogarsza, być może potrzebujesz kontaktu ze specjalistą. Terapia często nastawiona jest na rozwiązywanie problemów osobistych, spełnianie niewielkich, jasno zdefiniowanych celów i stopniowe zwiększanie aktywności. Co jeszcze może okazać się skuteczne na co dzień? Przede wszystkim:

  • zrezygnuj z nadgodzin – im dłuższy tydzień pracy, tym szybsza droga do stresu i zmęczenia;
  • zachowaj pozytywne nastawienie, a do codziennych trudności staraj się podchodzić z humorem;
  • czas wolny spędzaj poza domem i w towarzystwie najbliższych;
  • rozwijaj się, stawiaj przed sobą wyzwania, zdobywaj nowe umiejętności i pracuj nad pewnością siebie.

Sprawdź także: Dlaczego warto wyznaczać cele zawodowe?Tagi
Czytaj więcej