Porady

Przepis na udaną współpracę w zespole

Umiejętność pracy w grupie to jedna z najbardziej pożądanych kompetencji na rynku. Bez względu na branżę i profil firmy warto ją doszlifować. Poznaj przepis na udaną współpracę w zespole.

Szczypta umiejętności komunikacyjnych

Ty również wpisałeś je w CV? Nic dziwnego! Zdrowa, pozytywna komunikacja to podstawa. Oczywiście, nie chodzi tylko o drobne pogaduszki przy kawomacie lub w przerwie na lunch. To za jej sprawą unikniesz konfliktów i nieporozumień, uzyskasz rzetelne informacje i osiągniesz zamierzone cele. O czym warto pamiętać? Formułuj jasne, czytelne wypowiedzi, naucz się słuchać i zwracaj uwagę na mowę ciała – swoją i współpracowników. Nie bój się równocześnie zadawać pytań. Dzięki temu upewnisz się, że dobrze zrozumiałeś rozmówcę i pojąłeś jego punkt widzenia.


Sprawdź także: Jakie umiejętności warto zawrzeć w CV?


Odrobina zdolności do kompromisu

Jesteś pewny zebranego doświadczenia i potrafisz odnaleźć się w każdej sytuacji? To ważna zaleta! Jeśli jednak odrobinę za bardzo lubisz stawiać na swoim, popracuj nad drogocenną sztuką kompromisu. Wiedza, kiedy warto pójść na ustępstwa będzie niezbędna dla długofalowych celów zespołu i przełoży się bezpośrednio na jakość waszej pracy. Szybciej zrealizujecie wspólne zadania, jeśli konstruktywnie przedyskutujecie punkty sporne i obierzecie kierunek, który najbardziej opłaca się z punktu widzenia wszystkich członków grupy.

Pamiętaj, aby nie stać się równocześnie przesadnie uległy. Nie musisz zgadzać się na każdą propozycję, szczególnie jeżeli określone sytuacje lub zadania powodują spory dyskomfort. Wiesz, że pewne problematyczne kwestie można szybko i efektownie zmodyfikować? Dostrzegasz możliwość wprowadzenia owocnych ulepszeń i przekształceń? Przedstaw pozostałym swój punkt widzenia! Przygotuj argumenty i przykładowy plan działania, stwórz pole do dyskusji i udanej współpracy w zespole.

Zdrowa dawka odpowiedzialności

Świadomość, że jesteśmy częścią grupy dla jednych może okazać się niezastąpionym źródłem motywacji, a dla drugich… prawdziwym wyzwaniem. Ponieważ wszystko, co robimy ma wpływ na pozostałych pracowników, warto zadbać o sumienność, odpowiedzialność i właściwe nastawienie. Co robić, aby nasze działania poskutkowały udaną współpracą w zespole? Przede wszystkim – zorganizuj się. Jeśli wiesz, że pewne aspekty sprawiają Ci duży problem, zacznij nad nimi pracować. Być może najbardziej kłopotliwe jest właśnie dotrzymanie terminów i przychodzenie na spotkania o czasie? Zaobserwuj, jakie zachowania do tego prowadzą i wyeliminuj szkodliwe nawyki.


Sprawdź także: Jak zmotywować się do pracy?


Udana współpraca w zespole – co jeszcze się liczy?

Pamiętaj, że nie musisz rezygnować z indywidualnego, kreatywnego podejścia. Wręcz przeciwnie! Każdy członek zespołu został wybrany ze względu na swoje własne umiejętności i doświadczenia. Korzystając z nich, możesz wnieść naprawdę wiele. Równocześnie zadbaj o dobrą, sprzyjającą współpracy atmosferę. W jaki sposób? Zachowuj się naturalnie, bądź życzliwy i pomocny. A jeśli zauważysz, że współpracownik ma gorszy dzień – daj mu trochę przestrzeni. Ostatecznie, każdego może czasami przytłoczyć nadmiar stresu, zmęczenie lub prywatne trudności.


Tagi
Czytaj więcej