
Porady
Przerwa w życiu zawodowym. Jak wrócić na rynek pracy?
Znalezienie pracy jest często wyzwaniem, które spędza nam sen z powiek. Sytuacja tylko się pogarsza, jeśli musieliśmy zrobić sobie dłuższą przerwę w zatrudnieniu. Czego warto dopilnować, by wrócić na rynek pracy?
Skomplikowana sytuacja w branży, kłopoty ze zdrowiem, niewystarczające kwalifikacje lub długi proces rekrutacyjny. Niezależnie od tego, czy przez ostatnie miesiące musiałeś opiekować się nowym członkiem rodziny, stawić czoła problemom osobistym lub przejść rehabilitację, czy po prostu szukałeś innych możliwości zawodowych, powrót po dłuższym przestoju może być prawdziwym wyzwaniem. Jak wygospodarować czas, którego potrzebujesz, by ponownie odnaleźć się na rynku pracy? Co zrobić, by zachować koncentrację, produktywność i pozytywne nastawienie?
Powrót do pracy wymaga czasu i zaangażowania
Najważniejsze, by gruntownie przemyśleć swoje położenie i ustalić priorytety. Jesteś młodym rodzicem, a może niedawno zacząłeś czuwać nad bliską, schorowaną osobą? Najprawdopodobniej zdążyłeś się już przyzwyczaić do stawiania ich potrzeb na pierwszym miejscu. Czas to zmienić. Nie możesz przecież czuć się winny za każdym razem, kiedy chcesz zrobić coś dla siebie, rozwijać kompetencje lub wrócić na dawne stanowisko. Chcesz zachować równowagę? Poszukaj kompromisu. Niektórzy pracodawcy oferują elastyczne warunki zatrudnienia, dzięki którym będziesz mógł pogodzić swoje nowe zadania z prywatnymi zobowiązaniami. Czasami wystarczy, że będziesz w stanie samodzielnie ustalić godziny rozpoczęcia i zakończenia zmiany lub pracować w niepełnym wymiarze. Spore korzyści przynosi też model zdalny lub hybrydowy. O czym jeszcze pamiętać? Przede wszystkim zastanów się, kto może udzielić Ci praktycznego wsparcia po powrocie. Zorganizuj z wyprzedzeniem pomoc w opiece nad dzieckiem lub krewnymi, a w razie potrzeby poproś domowników, by przejęli część Twoich dotychczasowych obowiązków.
Zaczynasz rozglądać się za wymarzonym stanowiskiem? Rynek pracy bywa trudny, a znalezienie satysfakcjonującej oferty może zająć trochę czasu. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku regularność. Wyznacz stałe godziny w ciągu dnia, które poświęcisz na przeglądanie ogłoszeń i wysyłanie aplikacji. Nie próbuj jednak czekać, aż skończysz codzienne sprawunki, które szybko odbiorą Ci energię i motywację do działania. Zadbaj też o siebie. Nie ograniczaj snu i bądź na bieżąco z czynnościami, które pomogą Ci się odprężyć.
Przeczytaj również: Przerwa w życiu zawodowym. Jak mówić o niej na rozmowie kwalifikacyjnej?
Jak wrócić do pracy po przerwie? 5 wskazówek
Przerwa w życiu zawodowym może sprawić, że stracimy pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Właśnie dlatego jeszcze zanim przejdziesz do działania, poświęć trochę czasu na przypomnienie sobie, co masz do zaoferowania pracodawcy. Napisz długą listę swoich mocnych stron, a następnie zidentyfikuj rzeczy, nad którymi musisz jeszcze popracować. Zastanów się, jakie umiejętności pomogły Ci wyróżnić się w przeszłości na tle pozostałych kandydatów. Nie martw się, jeśli nie używałeś ich od dawna – prawdopodobnie wystarczy nieco je odświeżyć, by wrócić do formy sprzed lat. Na tym etapie możesz też zebrać w jednym miejscu wszystkie doświadczenia, osiągnięcia, kwalifikacje i zdobyte certyfikaty, którymi będziesz chciał się pochwalić pracodawcy. Czego jeszcze warto dopilnować? Jak wrócić do pracy po przerwie?
- Ustal swoje cele zawodowe. Wykorzystaj swój czas na lepsze poznanie siebie. Określ, co chcesz robić, jakie masz predyspozycje i gdzie chcesz być za kilka lat.
- Odśwież swoje umiejętności. Zapoznaj się z najnowszymi trendami w branży, podnoś swoje kwalifikacje, poszukaj darmowych kursów i szkoleń, doskonal swoje umiejętności lub zapoznaj się z inspirującymi poradnikami i książkami. Ciekawym dodatkiem do CV będzie też wolontariat lub staż, który pomoże Ci stopniowo wrócić na rynek pracy.
- Zaktualizuj dokumenty aplikacyjne. Pamiętaj, by uwzględnić w nich wszystkie najważniejsze informacje i skoncentrować się na obszarach, które przyciągną uwagę rekrutera. Jak tego dopilnować? Więcej wskazówek znajdziesz we wpisie: Kiedy i jak aktualizować CV.
- Przygotuj się na kompromisy. Na samym początku prawdopodobnie będziesz musiał pogodzić się z brakiem niektórych benefitów lub obniżonym wynagrodzeniem. Jeśli praca na cały etat wydaje się w tym momencie niemożliwa, dobrze też poszukać rozwiązania, które zadowoli obie strony, na przykład opcji w niepełnym wymiarze godzin.
- Wcześnie buduj odporność. Prawdopodobnie będziesz musiał stawić czoła wielu niespodziewanym problemom i przeszkodom. Najlepiej już na samym początku uzbroić się w cierpliwość i zadbać o elastyczne, pozytywne nastawienie.
Przeczytaj również: Strój na rozmowę kwalifikacyjną – jak wybrać właściwy?