Porady

Przerwa w życiu zawodowym. Jak mówić o niej na rozmowie kwalifikacyjnej?

Często zdarza się, że decydujemy się na pewną przerwę w zatrudnieniu. Wynika to z różnych powodów - rodzinnych, zdrowotnych czy osobistych. W CV taka przerwa może jednak nie wyglądać najlepiej i będzie źródłem pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Jak odpowiadać na takie pytania?

Dlaczego robimy sobie przerwę w życiu zawodowym?

Powodów może być naprawdę wiele, od rodzinnych, zdrowotnych, po różnego rodzaju powody osobiste. Niezależnie od przyczyny, przerwa w życiu zawodowym może wpłynąć pozytywnie na nasze dalsze plany i motywację. W trakcie wolnego od pracy, możemy na spokojnie ustalić swoje priorytety, określić następne cele zawodowe i pracować nad sobą. Warto jednak pamiętać, że nie każda przerwa będzie pozwalała nam na takie przemyślenia. Jeśli nasza luka w życiu zawodowym nie jest spowodowana siłą wyższą, musimy być pewni że jesteśmy na nią przygotowani zarówno psychicznie, jak i finansowo.

  • Problemy ze znalezieniem pracy

Rynek pracy bywa trudny, a znalezienie pracy często zajmuje trochę czasu. Przyczyn przestoju może być kilka – skomplikowana sytuacja w branży, długi proces rekrutacyjny, niewystarczające kwalifikacje. Taki przedłużający się okres bez pracy można wykorzystać na samodoskonalenie się. Zdecyduj się na kursy, które poprawią Twoje umiejętności i uzupełnią dotychczasową wiedzę. Jeśli przeszkodą w udziale w kursach są sprawy finansowe, poszukaj darmowych kursów i szkoleń, albo odwiedź miejscową bibliotekę w poszukiwaniu inspirujących poradników i książek. Nie będziesz próżnować, a zdobyte nowe doświadczenia będą dobrze wyglądać na kolejnych rozmowach o pracę.


Przeczytaj również: 5 punktów z Twojego CV, które o niczym nie mówią


  • Sprawy osobiste

Zdarzają się w życiu różne sytuacje, większość z nich jest jednak tak delikatna, że nie chcemy mówić o nich głośno. W przypadku przerwy zawodowej wymuszonej taką sytuacją, ciężko jest myśleć o samodoskonaleniu się czy wykorzystywaniu jej na ustalanie swoich celów zawodowych. Właśnie dlatego podczas rozmowy kwalifikacyjnej możemy jedynie wspomnieć o problemach osobistych, które wzmocniły nas  i pozwoliły na ustalenie swoich życiowych priorytetów.

  • Opieka nad dziećmi

Sytuacja, która bardzo często dotyka pracowników. Decydujemy się na poświęcenie pracy zawodowej dla opieki nad naszymi dziećmi. Chociaż dzieci zajmują nam większość czasu, warto wygospodarować sobie z niego odrobinę dla siebie. Gdy nasze dzieci śpią, rysują, oglądają bajkę, możemy zrobić coś dla siebie i próbować podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. W domowym zaciszu łatwo uczyć się nowego języka czy śledzić na bieżąco prasę branżową, dzięki której nie wypadniemy z obiegu. Pamiętaj także, że czas spędzony w domu z dziećmi to także zdobywane doświadczenie i rozwijane umiejętności miękkie, np. umiejętności organizacyjne, wielozadaniowość, cierpliwość i kreatywność.


Przeczytaj również: Praktykancie, eksperymentuj!


  • Gap year

Gap year jest dosyć popularnym rozwiązaniem wśród absolwentów szkół średnich – zanim wybiorą się na studia, robią sobie rok przerwy by na spokojnie pomyśleć kim chcieliby być w przyszłości, podróżować, zdobywać nowe doświadczenia i… odpoczywać. Niezależnie od tego, co miałbyś robić podczas takiego roku przerwy, na pewno znajdą się jakieś możliwości rozwoju. Podczas podróży poznajesz nowe obyczaje, kultury, języki, zmieniasz środowisko. Jeśli jest to czas poświęcony na odpoczynek, też może dobrze świadczyć o pracowniku. Regeneracja psychiczna i fizyczna może wpłynąć na wzrost kreatywności pracownika czy zaangażowania, które przełoży się na zwiększenie efektywności w pracy.


Tagi
Czytaj więcej