Aktualność Porady

Jak przetrwać okres próbny w pracy?

Pierwsze dni w pracy nie są łatwe, a to od nich zależy, czy czeka nas przyszłość w nowej firmie czy konieczność dalszych poszukiwań. Podpowiadamy, jak maksymalnie wykorzystać okres próbny.

Okres próbny to czas przeznaczony zarówno dla pracodawcy, jak i zatrudnionego. Ten pierwszy ma szansę na zweryfikowanie umiejętności i zaangażowania nowego pracownika oraz jego dopasowania do zespołu. Nowo zatrudniony może natomiast sprawdzić, czy zakres obowiązków oraz warunki pracy mu w pełni odpowiadają. Dlatego podczas okresu próbnego warto nie tylko postarać się o przedłużenie umowy, ale również wykorzystać ten moment i dokładnie przyjrzeć się swojemu nowemu miejscu pracy.

Zrób dobre pierwsze wrażenie

To ważne, aby pokazać się od jak najlepszej strony i powoli budować dobre relacje ze współpracownikami i przełożonym. Bez względu na to, czy zostaniesz w pracy czy nie, pozostaw po sobie dobre wrażenie – być może pracodawca poleci Cię komuś innemu albo zostanie poproszony o referencje przez kolejnego rekrutera. Jak dobrze się zaprezentować podczas pierwszych dni w pracy? Pisaliśmy o tym we wpisie >>Pierwsze dni w nowej pracy – poradnik przetrwania.

Obserwuj

Uważnie przyglądaj się relacjom, zwyczajom i zasadom, panującym w nowym miejscu pracy. Notuj wszelkie uwagi, jakie przekazywać będą osoby odpowiedzialne za przygotowanie Cię do pracy. Stosuj się do nich nawet, jeśli uważasz, że z jakiegoś powodu są zbędne lub niepotrzebne. Staraj się zachować elastyczność i bądź otwarty na nowe. Dzięki temu szybciej się zaaklimatyzujesz w nowym środowisku, poznasz hierarchię i obowiązki poszczególnych osób z zespołu, do których będziesz się zwracać w razie problemów lub pytań.

Nie krytykuj

Pamiętaj, że zespół, do którego dołączasz, działa już od lat w swój własny sposób, prawdopodobnie wypracowany na podstawie doświadczeń. Nowa osoba, która krytykuje zasady i dynamikę w grupie, od razu odbierana jest negatywnie. Jeżeli uważasz, że coś jest nie tak i wiesz, jak to poprawić, poczekaj aż Twoja pozycja w firmie będzie stabilniejsza. Zwróć uwagę, kto w tej sytuacji może Cię wesprzeć albo zainicjować zmianę.

Nie opowiadaj o poprzedniej pracy

Szczególnie, jeśli nie masz zbyt dużo dobrego do powiedzenia na temat poprzedniego pracodawcy lub zespołu. Ograniczaj mówienie o poprzednim zatrudnieniu do neutralnych informacji. W przeciwnym wypadku możesz zrobić wrażenie wiecznie niezadowolonego pracownika, z krytycznym podejściem do pracy – nawet, jeśli nie ma to nic wspólnego z prawdą.

Poproś o uwagi

Dobrą praktyką jest poproszenie przełożonego o spotkanie po pierwszym miesiącu okresu próbnego lub w jego połowie o rozmowę, podczas której będzie miał on okazję oceny Twojej pracy i postępów. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy spełniasz wstępne warunki i będziesz mieć czas, aby się poprawić. Pokażesz się także jako osoba, której zależy na pracy i na pewno zrobić w ten sposób dobre wrażenie.

Wykorzystaj okres próbny

Nie strać pierwszych dni pracy na próby upodobania się szefostwu i nowemu zespołowi. To okazja dla Ciebie, aby lepiej poznać środowisko pracy i wyciągnąć cenne wnioski na przyszłość. Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że firma będzie dla Ciebie czymś więcej niż tylko tymczasowym zatrudnieniem? Oto kilka ważnych kwestii:

  • Sposób, w jaki przełożony odnosi się do Ciebie i innych pracowników.
  • Atmosfera w zakładzie i współpraca zespołu.
  • Możliwości rozwoju i szkoleń oraz szanse na awans.
  • Sposoby motywowania pracowników.
  • Praca po godzinach i sposób rozliczenia dodatkowych godzin.

O każdy z tych tematów można zahaczyć podczas niezobowiązującej rozmowy z innymi pracownikami czy przerwy na kawę. Spróbuj dowiedzieć się, czy pracownicy są zadowoleni z miejsca pracy i jak długo w nim pracują. Jakie panują relacje między pracownikami i przełożonymi. Staraj się sięgać po różne opinie, aby nie dać się przekonać do jednej opinii, reprezentowanej np. przez biurowego marudę 😉


Tagi
Czytaj więcej