Porady

Czy pracodawca może wysłać na przymusowy urlop wypoczynkowy?

Sytuacja gospodarcza nie jest ciekawa - coraz więcej firm mówi o przestojach w produkcji, braku zamówień i przymusowych urlopach dla pracowników. Czy narzucanie takiej przerwy w pracy pracownikowi jest jednak zgodne z prawem?

Przymusowy urlop wypoczynkowy

Chociaż zdarzają się pracodawcy, którzy z uwagi na trudną sytuację finansową wysyłają swoich pracowników na przymusowy urlop wypoczynkowy, jest to niezgodne z prawem. W przepisach prawa pracy nie ma takiego pojęcia, nie reguluje go też żadna z wprowadzonych tarcz antykryzysowych. Jedyną sytuacja, w której pracodawca rzeczywiście może nakazać pracownikowi wykorzystanie jego urlopu, jest urlop zaległy.


Przeczytaj również: Urlop wypoczynkowy – co musisz wiedzieć


Urlop bieżący

Nawet przestój w firmie nie może usprawiedliwiać nakazania pracownikowi wykorzystania urlopu, który przypada na bieżący rok. Warto przypomnieć, że nie dotyczy to urlopów, które były już wcześniej zaplanowane. Jeśli w Twojej firmie z dużym wyprzedzeniem planuje się urlopy, może się zdarzyć, że część z nich będzie przypadać na okres związany z przestojem. Nie można uznać go jednak za urlop przymusowy, ponieważ został on wcześniej uzgodniony pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Prawo dopuszcza jednak możliwość przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego, który został wcześniej ustalony między stronami. Pracodawca może przesunąć termin urlopu pracownika z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy. Jedną z takich sytuacji może być fakt, że nieobecność pracownika mogłaby zakłócić funkcjonowanie zakładu pracy. Nie ma to jednak nic wspólnego z przymusem urlopowym, który jest niedopuszczalny przez prawo.

Przymusowy urlop bezpłatny

Przymusowy urlop bezpłatny również nie ma miejsca w polskim prawie pracy. Zgodnie z przepisami urlop bezpłatny udzielany jest wyłącznie na wniosek pracownika, tj. na jego wyraźne żądanie. Reguluje to artykuł 174 kodeksu pracy.


Więcej o urlopie bezpłatnym przeczytasz w artykule Urlop bezpłatny – co musisz wiedzieć?


Tarcza antykryzysowa 4.0 – przymusowy urlop

Nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej 4.0. Jednak zgodnie z planami, pracodawca będzie mógł zmusić pracownika do wykorzystania urlopu, ale również – będzie to dotyczyć urlopów zaległych (ale w szybszym terminie, nie tak jak przewiduje kodeks pracy, do 30 września). Nadal nie będzie możliwe wysłanie pracownika na przymusowy urlop bezpłatny.


Tagi
Czytaj więcej