Porady

Pytanie o zarobki na rozmowie o pracę. Jak na nie odpowiedzieć?

Jednego możesz być pewien. Podczas spotkania z przyszłym pracodawcą z całą pewnością będziesz musiał udzielić odpowiedzi na pytanie o zarobki. Jak się do niego przygotować? Na co zwrócić uwagę, by nie zaprezentować się w złym świetle?

Pytanie o zarobki na rozmowie o pracę. Czego lepiej unikać?

Zasugerowałeś, że jesteś gotowy do negocjacji, chociaż tak naprawdę dopuszczasz niewielką różnicę w zarobkach? Pod wpływem presji próbujesz zaniżyć swoje oczekiwania finansowe, a może robisz wszystko, by wykręcić się od bezpośredniej, wiążącej odpowiedzi? Nieodpowiednia postawa lub brak przygotowania sprawią, że szybko stracisz wiarygodność. Nie chcesz narazić się na krytykę? Postaraj się zachować konsekwencję. Jeśli zbyt szybko zgodzisz się na proponowaną stawkę, nie będziesz później w stanie wynegocjować lepszych warunków zatrudnienia. Niemile widziana będzie również próba postawienia obecnego pracodawcy w złym świetle. Pamiętaj, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie powinieneś ujawniać jakikolwiek informacji, które mogłyby zostać uznane za tajemnicę przedsiębiorstwa, takich jak oferowane wcześniej wynagrodzenie lub system premiowy. Podstawową motywacją do zmiany pracy okazała się właśnie zbyt niska pensja? Mimo wszystko lepiej będzie, jeśli zrezygnujesz z konkretnych porównań.

Czego jeszcze warto się wystrzegać? Zazwyczaj rekruterzy niechętnie podchodzą do osób, które nie potrafią szczerze oszacować swoich wymagań lub przed udzieleniem odpowiedzi próbują za wszelką cenę dowiedzieć się, jak dużą kwotę firma ma obecnie do zaoferowania. Równie złym pomysłem jest sugerowanie wynagrodzenia, które nie przystaje do Twoich kompetencji, doświadczeń i przeciętnego poziomu płac. Wcale nie staniesz się bardziej atrakcyjnym kandydatem, jeśli drastycznie obniżysz swoje wymagania. Mało satysfakcjonujące ustalenia mogą również stać się sporym ciężarem w przyszłości, dlatego nie udzielaj odpowiedzi pochopnie. Jak przygotować się do pytania o zarobki na rozmowie o pracę?


Przeczytaj również: Skąd wiadomo, że rozmowa kwalifikacyjna wypadła dobrze?


Co odpowiedzieć na pytanie o wynagrodzenie?

Jak udowodnić pracodawcy, że rozumiesz swoją wartość, zrobiłeś odpowiednie rozeznanie i wiesz, na jakie świadczenia możesz liczyć? Chociaż pytanie o zarobki na rozmowie o pracę może być naprawdę krępujące, istnieje kilka prostych sposobów, by wyjść z niego obronną ręką. Najlepszą wskazówką, że poważnie podchodzisz do przedstawionej oferty i planujesz długotrwałą, satysfakcjonującą współpracę będzie szczera, merytoryczna, dobrze przemyślana odpowiedź. Jak jej udzielić?

Na samym początku warto przekonać się, jaką kwotę oferuje się w naszej okolicy osobom, które znajdują się na podobnym stanowisku. Nie zapomnij przy tym uwzględnić swojego doświadczenia, umiejętności i kwalifikacji. Ostatecznie zupełnie innej stawki mogą się spodziewać profesjonaliści, a innej osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w branży. Jeśli nie jesteś w stanie podać konkretnej kwoty, spróbuj przedstawić zakres, który najbardziej Cię satysfakcjonuje. Upewnij się jednak, że nie będzie on zbyt szeroki. O czym jeszcze warto pamiętać? Bardzo ważne są między innymi możliwości branży, w której chcemy pracować, a także sugerowany zakres obowiązków, wielkość firmy i nasze osobiste zobowiązania finansowe. Wybierasz się na spotkanie z rekruterem? Pamiętaj, aby zachować spokój i pewność siebie. Nie musisz na siłę się tłumaczyć lub szukać usprawiedliwienia – najważniejsze, aby nie stracić głowy i mieć realistyczne oczekiwania.


Sprawdź także: Rozmowa o pracę – czego lepiej unikać? Najczęściej popełniane błędy


 

 

 


Tagi
Czytaj więcej