Porady

Quiet Quitting – skąd się wziął i jak mu zaradzić?

Twoi pracownicy ograniczają swoje obowiązki do minimum? Możesz mieć do czynienia z quiet quitting. Sprawdź, jaki wpływ może mieć ten nowy trend na rynku pracy.

Czym jest Quiet Quitting?

Według raportu Wellbeing Polska, quiet quitting został zapoczątkowany przez pokolenie Z. Nowa generacja na rynku pracy odrzuca przekonanie, że praca jest najważniejszą wartością w życiu. W związku z tym, pracownicy wyznaczają nowe priorytety i nie chcą wykonywać dodatkowych zadań. Stawiają granice między życiem prywatnym a zawodowym i zajmują się wyłącznie swoimi obowiązkami. Głównym celem quiet quitting jest odzyskanie work-life balance.

Zjawisko to jest w Polsce dosyć powszechne, bo chociaż 79% Polaków przyznaje, że angażuje się w swoje obowiązki zawodowe, 37% z nch dodaje, że skupiają siętylko na formalnych zadaniach i unikają dodatkowych obowiązków (Pracuj.pl). Najczęściej jest związane z chęcią zadbania o swoje zdrowie, ale bywa, że jest konsekwencją poważniejszych problemów – chronicznego stresy i psychicznego wyczerpania, które prowadzą do wypalenia, a niekiedy do depresji.

Konsekwencje Quiet Quitting

Zjawisko quiet quittingu wpływa nie tylko na jednostkę, ale również na efektywność zespołu. Pracownicy ograniczają swoje działania do minimum. Nie są zainteresowani dodatkowymi projektami, poszerzaniem swoich horyzontów, czy rozwojem w swojej branży. Prowadzi to do spadku efektywności w firmie, pogorszenia wyników, a nawet do zmniejszenia zysków.

Quiet Quitting przyczynia się również do pogorszenia się atmosfery w zespole. Istnieje ryzyko, że zespół może się podzielić – na tych, którzy wykonują jedynie minimum i na tych, którzy angażują się w nowe projekty. Bardziej zaangażowani pracownicy mogą czuć niesprawiedliwość ze względu na nierówny podział pracy. To z kolei, prowadzi do frustracji i konfliktów.

Brak motywacji pracownika praktykującego quiet qutting skutkuje także nadużywaniem urlopów na żądanie, zwolnień lekarskich, czy wcześniejszymi wyjściami z pracy. W konsekwencji, najprawdopodobniej nastąpi konieczność szukania zastępstwa lub rekrutacji nowego pracownika.


Przeczytaj również: Ocena pracownika – na czym polega?


Jak wspierać pracowników?

Obserwuj, pytaj, działaj. Przyjrzyj się swojemu zespołowi. Zobacz, co jest dla nich ważne, w jaki sposób dokonują zmian. Zapytaj, jak pracownicy chcieliby zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Sprawdź ich realne potrzeby. Opracuj rozwiązania, które zaciekawią, zmotywują i zainspirują.

Przearanżujcie wspólnie podział zadań. Zadbaj o to, aby każdy miał szansę się wykazać. Postaraj się umożliwić swoim pracownikom wykorzystywanie ich wrodzonych zdolności w pracy. To wpłynie na ich motywację, poczucie sprawczości oraz satysfakcję z efektów. Pamiętaj jednak, że kluczowa będzie równowaga pomiędzy pracą, a życiem. Planuj rozsądnie, aby zespół nie przekraczał standardowego czasu pracy.

Zadbaj o dobrostan swojego pracownika. Otocz opieką i wsparciem nowe osoby w zespole. Nie rzucaj ich od razu na głęboką wodę. Zadbaj o odpowiednie wdrożenie w obowiązki. Postaraj się też o innowacyjne rozwiązania i ciekawe benefity. To zwiększy efektywność Twojego pracownika.

Najlepszym sposobem na angażowanie pracowników jest docenianie ich, włączanie w procesy decyzyjne i budowanie wzajemnego zaufania oraz wewnętrznej motywacji do pracy. Ważne jest umożliwienie zespołowi wprowadzenia do życia zdrowego balansu, w którym codzienność nie kręci się wokół pracy. Mogą w tym pomóc różne benefity – od karty sportowej, przez hybrydową pracę, coraz popularniejszy krótszy tydzień pracy, dofinansowanie do posiłków czy programy wsparcia zdrowia psychicznego. Ich wybór zależy jednak w największym stopniu od samego zespołu i jego potrzeb, dlatego warto zacząć po prostu od ich poznania.


Przeczytaj również: Benefity pracownicze. Skuteczna zachęta czy zbędny wydatek? 



Tagi
Czytaj więcej