Porady

Jak radzić sobie ze stresem podczas rozmowy o pracę?

Rozmowa o pracę to najważniejszy moment procesu rekrutacyjnego, który decyduje o zdobyciu pracy. To dlatego dla wielu kandydatów jest tak stresujący. Jak poradzić sobie z nerwami, które nie pozwalają na zaprezentowanie siebie od najlepszej strony? Poznaj kilka skutecznych sposobów.

Przygotuj się do rozmowy

Stres, towarzyszący rozmowie kwalifikacyjnej, najczęściej wynika z lęku przed nieznanym. Dlatego poświęć trochę czasu, aby poznać pracodawcę i przygotować się do pytań, które często są zadawane podczas takich spotkań. Jakie to pytania? Na przykład: Dlaczego chce pan/pani pracować w naszej firmie? Jakie są pani/pana wady i zalety? Jakie są pana/pani oczekiwania finansowe? Warto także przygotować sobie kilka słów na swój temat na wypadek, gdyby rekrutujący tego oczekiwał oraz listę pytań do pracodawcy. Gotowe odpowiedzi dadzą Tobie poczucie przygotowania i zniwelują element zaskoczenia.

Ubierz się wygodnie

Oficjalny ubiór nie musi być niekomfortowy. Postaraj się tak dobrać ubrania, aby czuć się w nich swobodnie i dodać sobie pewności siebie. Jeśli jesteś aktualnie na etapie poszukiwania pracy, skompletuj sobie zestaw, w którym jest Tobie najwygodniej i zakładaj go za każdym razem, kiedy idziesz na spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Pamiętaj, aby się nie przebierać, czyli dostosowując się do dress code’u panującego w danym miejscu zatrudnienia, nie trać swojej osobowości. Strój na rozmowę rekrutacyjną powinien być kompromisem między Twoimi przyzwyczajeniami a tym, czego oczekuje przyszły pracodawca. Tylko w ten sposób będziesz w stanie w pełni zaprezentować siebie tak, aby obie strony mogły zdecydować, czy dana pozycja w tej konkretnej firmie jest dla Ciebie.

Nie walcz ze stresem

Kiedy w trakcie rozmowy zaczyna drżeć Twój głos, ręce się trzęsą, a na twarzy pojawiają się czerwone plamy, nie staraj się za wszelką cenę ich zamaskować. Wysiłek w to włożony sprawi, że trudniej będzie Ci skoncentrować się na pytaniach osoby rekrutującej i w konsekwencji tylko nasili niepożądane objawy. Przyznanie się do stresu, który rekrutujący i tak zobaczy, może natomiast sprawić, że odetchniesz i poczujesz się swobodniej. Pamiętaj, że osoba, z którą będziesz rozmawiać może wyjść Tobie naprzeciw i spróbować wprowadzić luźniejszą atmosferę albo nie podejmować żadnych kroków, aby sprawdzić, jak sobie poradzisz w stresującej sytuacji. Weź zatem kilka głębokich oddechów i kilka łyków wody i skup się na dalszych pytaniach.

Myśl pozytywnie

Każda rozmowa o pracę to nowe doświadczenie, z którego warto wyciągać wnioski na przyszłość. Dlatego nie załamuj się, jeśli w przeszłości takie spotkania nie kończyły się sukcesem. Pamiętaj, że negatywne myśli będą wpływały na wrażenie, jakie zrobisz na potencjalnym pracodawcy. Dlatego dużo się uśmiechaj i staraj się podchodzić do każdego takiego doświadczenia z pozytywnym nastawieniem.


Tagi
Czytaj więcej