Aktualność Porady

Randstad: Polacy pozytywnie o zatrudnieniu

86% Polaków uważa, że jest w stanie znaleźć pracę w ciągu 6 miesięcy.

Międzynarodowe badanie, przeprowadzone w maju br. przez Instytut Badawczy Randstad, miało na celu sprawdzenie nastroju pracowników odnośnie sytuacji na rynku pracy. W Polsce w sondażu wzięły udział 844 osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, pracę tymczasową, na umowach cywilnoprawnych oraz samozatrudnieni między 18. a 65. rokiem życia.

Lepiej niż rok temu

80% ankietowanych twierdzi, że w ciągu 6 miesięcy jest w stanie znaleźć pracę podobną do wykonywanej. 86% uważa, że w tym samym czasie znajdzie jakiekolwiek inne zajęcie. W porównaniu z poprzednim rokiem odsetek ten zwiększył się kolejno o 6% i 3%.

Perspektywy na zmianę pracy

Według raportu, w ostatnich 6 miesiącach 27% pracowników w Polsce zmieniło pracodawcę lub stanowisko. Głównymi powodami zmian były: lepsze warunki pracy, osobiste pragnienie zmiany, zmiana struktury firmy oraz własne ambicje w obszarze zarządzania. Jednocześnie spadła grupa osób, szukających pracy. Aktywnie nowego zajęcia poszukuje 12% Polaków – to o 1% mniej niż w roku poprzednim. Za pracą rozgląda się natomiast 17% – o 2% mniej niż wskazuje ubiegłoroczny raport. 77% pracowników w Polsce jest zadowolonych ze swojego zatrudnienia. Aż 89% zatrudnionych wyraża otwartość na przekwalifikowanie się. W razie trudności ze znalezieniem pracy, 64% osób rozważałoby tymczasowy wyjazd, a 58% – trwałą emigrację.

Polska na tle Europy

Obawę o utratę pracy zadeklarowało 30% badanych. Pod tym względem Polska zajęła 4. miejsce w Europie razem z Danią, zaraz za Grecją, Włochami i Hiszpanią. Odsetek pracowników zadowolonych ze swojego zatrudnienia uplasował nasz kraj na 3. miejscu, po Danii i Austrii.

Co to oznacza dla pracodawców

Według Jacka Męcina, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan, obecna sytuacja na rynku pracy wymaga od pracodawców podnoszenia jakości pracy. Oprócz płac, liczy się także reputacja firmy, możliwości rozwoju zawodowego i perspektywy dla pracowników. Równie ważne jest stworzenie przyjaznych warunków pracy dla rodziców oraz osób starszych.


Tagi
Czytaj więcej