Aktualność Miasto

Ranking Bibliotek 2021. Jak wypadła Nowa Sól?

W grudniu odbyła się jedenasta edycja tradycyjnego plebiscytu, którego celem jest wytypowanie i nagrodzenie najlepszych bibliotek w Polsce. Które miejsce w zestawieniu zajęła Nowa Sól?

Ranking Bibliotek 2021

Ranking Bibliotek to już tradycja. Przedsięwzięcie od lat pomaga wybrać oraz uhonorować najlepsze placówki w regionach. Organizatorami plebiscytu są Instytut Książki oraz dziennik „Rzeczpospolita”, na którego łamach ukazały się wywiady z dyrektorami zwycięskich bibliotek. Jak informują pomysłodawcy, przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki oraz liderzy każdego z województw mogli na początku miesiąca spotkać się na uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie, podczas której wręczano pamiątkowe dyplomy.

Kryteria oceny były zróżnicowane. Pod uwagę brano wielkość księgozbioru i powierzchnię placówki w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średnie zatrudnienie i liczbę godzin otwarcia, ale też kwestię dostępności, w tym udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Uwzględniono również między innymi aktywność w stowarzyszeniach, działające kółka czytelnicze, artystyczne i literackie oraz tytuły prasowe dostępne także w wersji elektronicznej.


Przeczytaj również: Nowa Sól wśród liderów lubuskiego


Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli. Jak wypadła w rankingu?

Główna nagroda w jedenastej edycji zestawienia przypadła Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance. Co ważne, udział w wydarzeniu wzięło aż 837 bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli zajęła 113 miejsce, wyprzedzając tym samym ponad 700 placówek:

Celem rankingu jest nagrodzenie najlepszych bibliotek w Polsce, doceniając w ten sposób zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów. W tym roku do udziału w plebiscycie zgłosiło się aż 837 bibliotek, a nasza zajęła 114 miejsce. Postaramy się aby w przyszłym roku nasze miejsce w rankingu poszybowało mocno w górę!

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej SoliInstytut Książki


Tagi
Czytaj więcej