Aktualność

Rekordowy budżet Nowej Soli. Miliony na nowe inwestycje!

Radni Nowej Soli przyjęli nowy budżet miasta. Jest rekordowy – po stronie wydatków i przychodów przekroczył kwotę 200 mln zł.

– To rekordowy budżet i trudno zakładać, że szybko osiągniemy podobny, ponieważ wiąże się to z pozyskaniem wielu milinów ze środków zewnętrznych. Wpływ na wielkość budżętu mają nie tylko rosnące dotacje z budżetu państwa, ale przede wszystkim stale rosnące wpływy z podatków, zarówno PIT i CIT, jak i podatków od nieruchomości – tłumaczył podczas sesji rady miasta prezydent Wadim Tyszkiewicz.

Nowa Sól realizuje duże projekty – w 2018 r. wyda na nie aż 73 mln zł.  To m.in. nowy system transportu za 50 mln zł, rewitalizacja fabryki nici Odra za 17 mln zł, budowa wałów przeciwpowodziowych (inwestycja finansowana zewnętrznie) za 85 mln zł. Wkrótce powstanie także kryta pływalnia za 20 mln zł.

Ani złotówki kredytu!

–  Przez ostatnie lata też realizowaliśmy duże i ambitne inwestycje, ale i zbieraliśmy siły na ten ostatni rzut środków unijnych. Przez minione cztery lata nie wzięliśmy ani złotówki kredytu, choć inwestycji zrealizowaliśmy za grubo ponad 100 mln zł. Ograniczyliśmy zadłużenie do 24,96% przychodów, przy dopuszczalnym 60% – tłumaczył prezydent na swoim Facebooku. Prognozowane zadłużenie miasta na rok 2018 wyniesie 51 mln zł.

Wadim Tyszkiewicz umiejętnie radzi sobie w świecie nowych mediów. O nowym budżecie mówił nie tylko na sesji, ale nagrał również z tej okazji specjalne wideo, na którym w dziewięciu minutach objaśnia jego najważniejsze punkty.


Tagi
Czytaj więcej