
Porady
Rekrutacja online i telefonicznie
Dużo mówi się w obecnej sytuacji o pracy zdalnej z domu. Nowością na rynku pracy nie są także CV w formie wideo, rozmowy rekrutacyjne przez Internet czy przez telefon. Jak wygląda rekrutacja zdalna?
Rekrutacja zdalna coraz popularniejsza
Rekrutacja zdalna nie jest nowością dla większych korporacji, które szukają specjalistów nie tylko w swojej okolicy. Najczęściej ma ona oczywiście miejsce, kiedy pracodawcę i kandydata na pracownika dzieli spora odległość, a pokonanie jej byłoby problematyczne. Coraz częściej jednak firmy decydują się na taki model rozmowy rekrutacyjnej dla oszczędzenia czasu, zarówno rekrutera jak i osoby aplikującej. Rozmowa telefoniczna zajmuje kilkanaście minut, przygotowanie się do spotkania zajmie nieco więcej. Taka rekrutacja rządzi się oczywiście swoimi prawami. Jak przygotować się do spotkania kwalifikacyjnego w opcji zdalnej?
Przeczytaj również: Nie bój się pytać, czyli jak wyciągnąć więcej z rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa rekrutacyjna przez telefon
Rozmowa telefoniczna w procesie rekrutacji nie jest nowością i nie zawsze musi się wiązać z rekrutacją zdalną. Często zdarza się przecież, że osoba z działu HR dzwoni najpierw do kandydata by zweryfikować podstawowe informacje i podjąć decyzję, czy zaprosić taką osobę na rozmowę kwalifikacyjną. Ma to na celu sprawdzenie Twoich oczekiwań i stosunku do przesłanej aplikacji. Niestety często zdarza się, że osoby aplikujące lekceważą ten etap rekrutacji lub nie są do niego odpowiednio przygotowane. Bardzo łatwo skreślić swoje szanse na otrzymanie pracy już na tym stadium aplikacji.
Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej przez telefon?
- Nastaw się psychicznie do rozmowy. Istnieją osoby, dla których rozmowa telefoniczna jest trudniejsza niż rozmowa w cztery oczy. Niezależnie jednak od Twojego nastawienia, przed rozmową zbierz myśli – pomyśl o czym warto wspomnieć, jak przedstawić swoje dotychczasowe osiągnięcia i jak przedstawić swoje oczekiwania. To ważny punkt przygotowań do rozmowy telefonicznej z rekruterem, podczas niej możesz mieć problem ze sformułowaniem zadowalających Cię odpowiedzi.
- Wybierz komfortowe miejsce. Spokojna, odosobniona przestrzeń zapewni Ci swobodę komunikacji – nikt nie będzie Ci przeszkadzać, a rozmowa będzie swobodniejsza.
- Pokaż swój profesjonalizm. Rozmowa telefoniczna nie jest przyzwoleniem na to, żeby wyjść ze swojej roli profesjonalisty i eksperta w branży. Używaj języka, którego na co dzień używasz w swojej pracy i którego używałbyś na rozmowie o pracę w siedzibie firmy.
- Zwolnij tempo rozmowy. Często gdy się stresujemy, chcemy mieć kłopotliwą sytuację jak najszybciej za sobą. Próbujemy powiedzieć milion słów na minutę, co przekłada się niestety na złe wrażenie wywarte na rozmówcy. Wolniejsze tempo rozmowy będzie przystępne dla rekrutera i pozwoli mu zrozumieć nasze wypowiedzi. Będziesz postrzegany jako osoba opanowana, pewna siebie i godna zaufania.
- Uśmiechaj się! To rada, którą otrzymasz na każdym szkoleniu z prowadzenia kontaktów zawodowych. Przez telefon można łatwo poznać, że ktoś się uśmiecha! Dbaj o pozytywną atmosferę podczas rozmowy, wykreuj sympatyczne relacje i postaw na przyjazny ton.
Przeczytaj również: Przerwa w życiu zawodowym. Jak mówić o niej na rozmowie kwalifikacyjnej?
Rozmowa kwalifikacyjna przez Internet
To namiastka rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzanej w siedzibie firmy. Często takie rozwiązanie proponowane jest przez dział HR w sytuacji, kiedy kandydat znajduje się w innym mieście czy kraju niż miejsce pracy. Zwykle rozmowy przeprowadzane są w formie wideokonferencji za pomocą ogólnodostępnych komunikatorów – Skype, WhatsApp czy Google Hangouts. Dostępne są one bezpłatnie zarówno na komputer, jak i na telefon komórkowy – nie musisz się więc zbytnio martwić o przygotowanie techniczne do rozmowy.
Jak się do niej przygotować?
W zasadzie przy wideokonferencji obowiązują podobne zasady jak przy rozmowie telefonicznej. Do rozmowy kwalifikacyjnej online należy uporządkować myśli i znaleźć odpowiednie miejsce. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?
- Sprawdź swój sprzęt. Chociaż rozmowa prowadzona jest zwykle za pomocą mało skomplikowanych programów komunikacyjnych, ważne jest żeby sprawdzić przed jej rozpoczęciem czy wszystko działa. Upewnij się, że masz dobre połączenie z siecią oraz że Twój sprzęt jest naładowany i nie wyłączy się w trakcie rozmowy. Przed połączeniem zrób próbę mikrofonu i kamery.
- Zadbaj o swoją przestrzeń. Pisaliśmy już o tym, żeby zadbać o komfortowe i odosobnione miejsce do rozmowy. W przypadku wideokonferencji to jednak nie wszystko. W tym przypadku do głosu dochodzi także obraz! Zadbaj o swoją przestrzeń, zrób porządek, usuń zbędne rzeczy i sprawdź czy światło jest odpowiednie!
- Ubierz się elegancko. Tak, wiemy, że w domu preferujesz chodzić w dresie. Pamiętaj jednak, że rozmowa przez Internet nie różni się tak bardzo od rozmowy na żywo. Potencjalny pracodawca Cię widzi i wie jak jesteś ubrany i uczesany. To nadal spotkanie biznesowe, szanuj swojego rozmówcę! Nie popełniaj błędu i nie ubieraj się elegancko tylko do połowy! Co jeśli będziesz musiał nagle wstać? 🙂
- Zweryfikuj swoją nazwę użytkownika. Podobnie jak w przypadku maila, nick powinien być profesjonalny. Najlepiej, jeśli będzie to po prostu nasze imię i nazwisko. Wystrzegaj się zdrobnień i pseudonimów – agusia21 to niefortunny pomysł na profesjonalną nazwę użytkownika.
- Informuj o problemach technicznych. To bardzo ważny punkt! Nie bój się odezwać, jeśli jakość połączenia spadnie i niewyraźnie słyszysz swojego rozmówcę. Wystarczy połączyć się na nowo niż źle zrozumieć to, co mówi druga strona.
- Przygotuj sobie pomoce. To zdecydowanie zaleta wideokonferencji – w miejscach niewidocznych dla Twojego rozmówcy możesz rozłożyć sobie notatki, lub po prostu fiszki z przypomnieniem o co masz zapytać. Zaglądaj do swoich podpowiedzi subtelnie, tak by druga osoba tego nie zauważyła.