Aktualność

Rezygnacja z obecnej pracy? Myśli o niej 14% Polaków.

Badanie przeprowadzone przez firmę ADP pokazuje, że Polacy są w większości zadowoleni ze swojej pracy. Istnieją jednak wyjątki.

89% zadowolonych pracowników

Badanie firmy ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” przeprowadzane jest na całym świecie, a jego celem jest sprawdzenie nastrojów panujących wśród pracowników. Końcowy wynik badania pokazuje, że aż 89,79% zatrudnionych ma pozytywne nastawienie względem swojego pracodawcy w perspektywie kolejnych pięciu lat. Średnia jest zdecydowanie niższa w przypadku Europy i wynosi 77,82%.

Wśród mieszkańców Europy zadowolenie z pracy spada — najbardziej we Francji (72,63% zadowolonych) oraz we Włoszech (73,88% zadowolonych). Do wyjątków należą Polacy, u których wskaźnik zadowolenia wzrósł o dwa punkty procentowe w porównaniu do poprzedniej edycji badania. 78,19% polskich pracowników jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej.


Przeczytaj również: Stres w pracy – jak z nim walczyć?


Wpływ pandemii na zadowolenie z pracy

Pandemia zatrzęsła rynkiem pracy na całym świecie. Przeszliśmy do porządku dziennego nad pracą zdalną, elastycznością w zmianie zatrudnienia i chęcią poszerzania swoich kwalifikacji. Jej wpływ na gospodarkę definiuje także oczekiwania pracowników względem pracodawców. Połowa Polaków (50,7%) w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy oczekuje podwyżek wynagrodzenia, a 26% chce otrzymać awans.

Najbardziej pesymistyczne nastroje występują w branży finansowej (21% niezadowolenia), medycznej (20%) i handlowej (20%). To one odczuwają największy wpływ pandemii na swoje życie zawodowe. 14% polskich pracowników wyznało, że wzmocniła ona chęć odejścia z obecnej pracy. To skutek definiowania swoich potrzeb i motywacji na nowo. To, co cenią pracownicy u pracodawcy, to możliwość rozwoju i nowe wyzwania zawodowe.


Tagi
Czytaj więcej