
Aktualność Miasto
Rok Lema w nowosolskiej bibliotece
Rok 2021 poświęcony jest twórczości Stanisława Lema, polskiego pisarza słynącego z książek fantastyczno-naukowych. Z tej okazji nowosolska biblioteka publiczna organizuje kilka wydarzeń, które przypomną o niezwykłych dziełach tego autora.
2021 rokiem Lema
12 września 2021 roku wypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, polskiego pisarza słynącego z książek science-fiction. Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim autorem – na świecie wydano 41 milionów jego książek w 52 różnych językach! Autor był także filozofem, eseistą, futurologiem i krytykiem literackim. Swoją karierę literacką zaczął od współpracy między innymi z Tygodnikiem Powszechnym, w którym umieszczał swoje wiersze i opowiadania. Za najważniejsze dzieła Lema uznaje się Solaris wydane w 1961 roku, Bajki robotów (1964), Opowieści o pilocie Pirxie (1968) czy Cyberiadę (1965).
Przeczytaj również: JOST rusza w region! Zobacz kampanię promocyjną firmy
Dzień Lema w nowosolskiej bibliotece
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli 10 września zaprasza na obchody Dnia Lema, podczas których uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z twórczością autora. Wydarzenie zaplanowane jest zarówno dla młodszych czytelników, jak i dla tych starszych.
Bibluś
- 9.00 – monodram w wykonaniu Eliasza Gramonta pt. ,,Biję na alarm” na podstawie opowiadania St. Lema ,,Ratujmy Kosmos”, list otwarty Ijona Tichego” (dla dzieci klas I-III plus warsztaty, na których stworzą własną przestrzeń kosmiczną)
- 12.00 – Kosmiczny Bal z konkursem na najciekawsze przebranie (dla dzieci w wieku przedszkolnym)
- od 8 do 15 września (godzinach pracy biblioteki) – wystawa poświęcona literaturze fantastycznej ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni kosmicznej.
Ogród Sztuk, Galeria pod Tekstem
- 16.00 – spektakl plenerowy teatru Terminus A Quo pt. ,,Mimośród Ziemi Oblatanej”, czyli kosmiczna opowieść ze świata Bajek Robotów, przygód Pilota Pirxa i dwóch zwariowanych konstruktorów Trurla i Klapaucjusza
- 17.00 – otwarcie wystawy ,,Próżnia Doskonała” autorstwa Adama Łuckiego z Zielonej Góry, artysty specjalizującego się w sztukach wizualnych i intermedialnych, jest też scenografem, rysownikiem, a wiele jego prac nawiązuje do twórczości Stanisława Lema – po otwarciu wystawy wykład prof. Bogdana Trochy pt. ,,Aktualność pytań Lema”.