
Aktualność Porady
Jak rozmawiać o podwyżce?
Rozmowa z przełożonym o wyższych zarobkach to duże wyzwanie. Niestety w większości wypadków, pracownik musi wykazać inicjatywę, aby poprawić swoją sytuację materialną. Podpowiadamy, jak się przygotować do takiej rozmowy.
Kiedy prosić o podwyżkę?
Sytuacja gospodarcza jest bardzo dobra. Przedsiębiorstwa deklarują chęć rozwoju i zatrudniania nowych pracowników, planują podwyżki. Braki kadrowe sprawiają natomiast, że szefowie coraz bardziej doceniają swoich pracowników i szukają nowych sposobów na zatrzymanie ich w firmie. Sytuacja wydaje się idealna, aby poprosić przełożonego o wyższą pensję. Zanim to jednak zrobisz, upewnij się, że firma się rozwija i dysponuje środkami na podniesienie płac. Jeśli przedsiębiorstwo walczy ze spadkiem sprzedaży czy zysków, lepiej wstrzymać się z rozmową i poczekać na bardziej sprzyjający czas.
Zachowaj profesjonalizm
Do kwestii większych zarobków często podchodzimy emocjonalnie. Negatywne odczucia nasilają się, kiedy czujemy się niedocenieni, mimo wysiłku wkładanego w pracę. Przygotowując się do rozmowy o podwyżkę, warto jednak te emocje odstawić na bok. Płacz, szantaż czy agresja nie są dobrymi metodami negocjacyjnymi. Nawet jeśli doskonale wiesz, że inne firmy oferują wyższe pensje na Twoim stanowisku albo że niesłusznie zostałeś pominięty w awansie, nie wyciągaj tego podczas rozmowy z szefem. Staraj się zachować profesjonalizm i opanowanie. Pamiętaj, że z punktu widzenia Twojego przełożonego, rozmowa o podwyżce powinna dotyczyć bardziej Twoich zasług niż oczekiwań i potrzeb.
Argumentuj
Zanim wejdziesz do biura szefa, przygotuj sobie argumenty, które pomogą Ci uzasadnić Twoją prośbę. Weź pod uwagę ewentualne nadgodziny, normy, jakie wyrabiasz, rozwiązania, które udało Ci się wdrożyć lub wszelkie aktywności, w jakie angażujesz się poza swoimi standardowymi obowiązkami. Staraj się podejść do tematu, jak najbardziej rzeczowo, bez emocji i konkretnie. Aby zapewnić sobie i przełożonemu warunki do rozmowy, umów się z nim wcześniej na dogodny termin. Nie irytuj się, jeśli szef nie wykaże entuzjazmu albo poprosi o czas na zastanowienie. Jeżeli nie przychyli się do Twojej prośby, spytaj, co możesz zrobić, aby w przyszłości otrzymać podwyżkę albo awans i kiedy możecie wrócić do rozmowy.
O ile prosić?
Według specjalistów, najniższa podwyżka zazwyczaj utrzymuje się na poziomie 5% dotychczasowej pensji. Niższa zazwyczaj nie działa motywująco. Aby mieć większe pole do negocjacji, poproś o więcej, np. o 10%. Zastanów się też, jaki jest Twój minimalny poziom podwyżki i staraj się nie schodzić poniżej tego poziomu.