
Pracodawcy
Rozmowa kwalifikacyjna: jak rozmawiać o finansach
Jak „przetrwać” rozmowę kwalifikacyjną i obronną ręką wyjść z gąszczu niełatwych pytań? Jeśli wcześniej sformułujesz odpowiedzi na najtrudniejsze z nich – o finanse, okaże się to banalnie łatwe. Zobacz, w jaki sposób dyskutować o przyszłej wypłacie podczas spotkania w sprawie pracy:
1. Określ swoje oczekiwania
Zacznij od analizy. Ile wydajesz, ile musisz odłożyć w skali jednego miesiąca? Nie zapomnij o niespodziewanych wydatkach! Znając tę kwotę, nie dasz się zaskoczyć, a pewnością siebie zdobędziesz dodatkowe punkty u rekrutera.
2. Przeanalizuj rynek
W sieci bez problemu znajdziesz raporty płacowe, w których zebrano średnie wynagrodzenie na stanowisku, o które się ubiegasz. Nie obawiaj się zasięgnąć języka pośród znajomych. Raczej nie oczekuj kwoty wyższej niż ta, którą zazwyczaj otrzymują pracownicy w Twojej okolicy. Na podwyżkę przyjdzie jeszcze czas!
3. Nie bój się szczerości
Moment, w którym rekruter pyta o oczekiwania finansowe nie należy do najłatwiejszych. Pamiętaj jednak, że wybór pracodawcy leży tylko po twojej stronie i nie musisz godzić się na warunki, które nie spełniają Twoich potrzeb. Nie bój się negocjować, gdy wynagrodzenie okaże się za niskie – wyjątkiem jest sytuacja, gdy masz zagwarantowane dodatki pozapłacowe, premie bądź szkolenia. Ważne, byś nie tłumaczył się ze swoich wymagań finansowych – jesteś przekonany o swoich atutach i to za nie powinieneś zostać adekwatnie wynagrodzony.
4. Podkreśl swoje atuty
Dobrze znasz język obcy? Masz doświadczenie w branży? Brałeś udział w zakończonym sukcesem projekcie? Doskonale znasz tajniki produkcji? A może masz inne atuty, którymi górujesz nad innymi kandydatami na stanowisko? Powiedz o tym! To właśnie te cechy sprawią, że możesz wynegocjować wyższą płacę. Nie bądź nadmiernie skromny, jednak przesada też nie jest wskazana.
5. Rekrutacyjny savoir-vivre
W dobrym tonie jest, by to rekruter podjął rozmowę o wynagrodzeniu. To utarty zwyczaj, którego warto się trzymać, jednak jeśli rozmowa przedłuża się, a Twój rozmówca nie porusza tej kwestii, postaraj się nawiązać do zarobków. Jesteś w tym miejscu wszak tylko w tym celu nie bój się szczerości. Pamiętaj, by z rozmowy wyjść z jasnym komunikatem odnośnie wypłaty, w razie czego: pytaj i oczekuj odpowiedzi.