Porady

Rozmowa o podwyżce. Jakich argumentów użyć?

Uważasz, że powinieneś zarabiać więcej? W dobie rekordowego wzrostu cen ponowna negocjacja wynagrodzenia dla wielu okazuje się koniecznością. Sprawdź, jak przygotować się do rozmowy o podwyżce.

Podwyżka wynagrodzenia. Kiedy o nią poprosić?

Najwyższy odczyt inflacji od dwudziestu czterech lat, ogromne koszty utrzymania i nieciekawe prognozy na przyszłość. Niepokojąco szybko rosną nie tylko ceny żywności lub paliwa, ale też usług konsumpcyjnych. To spory problem dla pracowników, którzy do tej pory nie doczekali się realnej podwyżki wynagrodzenia. Dlaczego warto się o nią postarać? Powody mogą być różne. Jak pokazują najnowsze badania, większość osób decyduje się na rozmowę z przełożonym nie tylko ze względu na świetne wyniki w ubiegłych miesiącach, ale też mało korzystną sytuację gospodarczą. W dobie zmieniających się kosztów życia oczekiwania wobec pracodawców są coraz większe, a decyzja odmowna często kończy się utratą zadowolenia z dotychczasowego miejsca pracy.

Na szczęście warunki finansowe pracowników poprawiają się w wielu branżach. Aktualna sytuacja na rynku oraz braki kadrowe sprawiają, że przedsiębiorstwa coraz bardziej doceniają zaufanych członków swojego zespołu. Jeśli Twoja pensja od jakiegoś czasu utrzymuje się na tym samym poziomie, szef najprawdopodobniej spodziewa się rozmowy o podwyżce i będzie gotowy pójść na pewne ustępstwa, aby zatrzymać Cię w firmie na dłużej. Potrzebujesz nieco wyższej pensji? Zamiast czekać na jego inicjatywę, weź sprawy w swoje ręce. Oto kilka sprawdzonych sposobów, aby przygotować się do negocjacji.


Dowiedz się więcej: Podwyżki pensji z 2021? Nie wystarczają.


Jak rozmawiać o podwyżce? Najważniejsze argumenty

W nowym roku planowałeś poprosić o wyższą pensję, ale wciąż coś Cię powstrzymuje? Podczas gdy spora część pracowników uważa, że temat ten powinien poruszyć ich przełożony, istnieje też wiele innych powodów, które sprawiają, że rezygnujemy z dyskusji w ostatnim momencie. Czasami winny jest strach przed negatywną reakcją szefa, innym razem zwyczajnie nie potrafimy rozmawiać o finansach. Nie wiesz, jak pokonać te trudności? Nawet jeśli szanse wydają się niewielkie lub nadal masz pewne obawy, najmądrzejsze, co możesz zrobić, to umówić się na spotkanie i spokojnie przedstawić swoje argumenty. Pracodawca na pewno uwzględni Twoje życzenia, nawet jeśli nie będzie w stanie spełnić ich natychmiast. Co warto wziąć pod uwagę, kiedy próbujesz uzasadnić swoją prośbę?

  • Krok pierwszy: Pamiętaj, że to właśnie sposób, w jaki przyczyniłeś się do rozwoju firmy ma największe znaczenie dla Twojego pracodawcy. Zamiast podawać osobiste powody, przez które dotychczasowe wynagrodzenie Ci nie wystarcza, skoncentruj się na konkretach, takich jak dodatkowe obowiązki, projekty zakończone sukcesem lub umiejętności, jakie zdobyłeś w ostatnim czasie.
  • Krok drugi: Zanim zaczniesz rozmowę o podwyżce, przygotuj najważniejsze argumenty oraz podstawowe informacje o swojej pracy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Przejąłeś część projektów, za które powinien być odpowiedzialny inny pracownik? Kiedy zaczynałeś pracę w firmie, opis stanowiska brzmiał zupełnie inaczej? Chociaż masz o wiele więcej zadań służbowych, wyniki utrzymują się na najwyższym poziomie? Przedstaw listę wszystkich niespodziewanych aktywności oraz rozwiązań, jakie udało Ci się wdrożyć. Uwzględnij też średnią liczbę nadgodzin oraz normy, jakie wyrabiasz.
  • Krok trzeci: Zapewnij swojego przełożonego, że jesteś zadowolony ze swojej sytuacji i chętnie weźmiesz jeszcze więcej obowiązków, ale chciałbyś otrzymać pensję, która będzie odpowiadać Twojemu zaangażowaniu. Podaj też kwotę, która Cię interesuje. Staraj się mówić spokojnie i rzeczowo, często posługuj się też przykładami, które udowodnią Twój punkt widzenia. A jeśli spotkasz się z odmową, zapytaj, co możesz zrobić, aby następna rozmowa o podwyżce zakończyła się sukcesem.

Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszą ofertę pracy? Praktyczne wskazówki


 


Tagi
Czytaj więcej