
Porady
Rozmowa o pracę – czego lepiej unikać? Najczęściej popełniane błędy
Czasami wystarczy jeden drobny błąd, żeby stracić w oczach przyszłego pracodawcy. Nie chcesz dać się poznać jako mało profesjonalny lub niegodny zaufania kandydat? Zobacz, na co lepiej uważać podczas rozmowy o pracę.
Błąd pierwszy: Niewinne kłamstwa
Nawet jeśli chcesz szybko przekonać do siebie pracodawcę, powinieneś przede wszystkim trzymać się faktów. Najgorszym, co możesz zrobić, jest kłamanie na temat własnego doświadczenia, kwalifikacji lub osiągnięć zawodowych. Prawda prędzej czy później wyjdzie przecież na jaw… a wtedy nie będzie już żadnego sposobu, aby naprawić swoją reputację lub odzyskać zaufanie przełożonego.
Czego unikać podczas rozmowy o pracę? Przede wszystkim nie próbuj udawać, że jesteś specjalistą w wybranej dziedzinie, chociaż dopiero stawiasz w niej pierwsze kroki. Pamiętaj, że na miano eksperta trzeba pracować latami. Nawet jeśli jeszcze trochę Ci do niego brakuje, możesz nadrobić stracone punkty zaangażowaniem, pasją oraz chęcią nauki i rozwoju.
Przeczytaj również: Pierwsza praca – jak ją znaleźć?
Błąd drugi: Kiepskie przygotowanie
Każdy, kto chce udowodnić podczas pierwszego spotkania, że jest naprawdę zainteresowany stanowiskiem oraz kulturą firmy, powinien zadać rekruterowi kilka celnych, przemyślanych pytań. Nie oznacza to jednak, że mądrze będzie prosić o wyjaśnienie rzeczy, o których bez problemu możesz poczytać w sieci. Dotyczy to nie tylko podstawowych informacji o firmie, ale też zasad panujących na rynku lub kodeksu pracy.
Pamiętaj, że przy obecnym rozwoju technologii nie ma już żadnych wymówek, aby przyjść na rozmowę bez dobrego przygotowania. Najlepiej już kilka dni wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej o historii firmy oraz jej produktach lub usługach. W wolnej chwili postaraj się przejrzeć artykuły dostępne na stronie www, spróbuj też ułożyć odpowiedzi na pytania o to, co ją wyróżnia oraz dlaczego zdecydowałeś się na
pracę właśnie w tym miejscu. Możesz zapisać to wszystko na kartce – szczególnie jeśli czeka Cię
rozmowa online lub telefoniczna. Nigdy nie jest dobrym znakiem, gdy kandydat robi bardzo długie
przerwy przed odpowiedzią na pytania lub nie potrafi opowiadać o swoich planach i zainteresowaniach.
Przeczytaj również: Skąd wiadomo, że rozmowa kwalifikacyjna wypadła dobrze?
Błąd trzeci: Obrażanie byłego pracodawcy
Nawet jeśli nie rozstałeś się z nim w przyjaznej atmosferze, nie musisz zdradzać rekruterowi wszystkich pikantnych szczegółów. Wystarczy, że powiesz kilka słów o swoich poprzednich doświadczeniach, a następnie przejdziesz do rzeczy, które najbardziej motywują Cię do wprowadzenia zmian. Próba przedstawienia byłego pracodawcy w złym świetle może jednak obrócić się przeciwko Tobie. W ten sposób błyskawicznie stracisz zaufanie rozmówcy, który z całą pewnością nie doceni braku dyskrecji.
Przeczytaj również: Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
Błąd czwarty: Niegrzeczne odpowiedzi
Nikt nie lubi przebywać w towarzystwie osób, które są zuchwałe lub nieuprzejme. To samo dotyczy rozmowy kwalifikacyjnej. Jak pokazują badania, większość pracodawców uważa osobowość kandydata za jedno z trzech najważniejszych kryteriów oceny, które na dłuższą metę ma liczyć się o wiele bardziej niż wykształcenie lub wygląd. Chociaż pewność siebie może zaprowadzić Cię naprawdę daleko, lepiej unikaj niepotrzebnych, niemiłych komentarzy, które na rozmowie o pracę pokażą Cię w złym świetle.
Pamiętaj, że na zrobienie odpowiedniego wrażenia będziesz mieć tylko kilkanaście minut. Kluczem do sukcesu będzie zachowanie równowagi pomiędzy zbytnią nieśmiałością oraz zaniżaniem swoich umiejętności a zachowaniem aroganckim lub zwyczajnie niegrzecznym.