Porady

Rozmowa rekrutacyjna: 6 ważnych porad

Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? Sprawdź, jakie pułapki mogą na Ciebie czekać podczas spotkania i bądź przygotowany!

Rozmowa kwalifikacyjna to ważny etap rekrutacji. To właśnie podczas spotkania z rekruterem możesz zaprezentować się z jak najlepszej strony – pokazać swoje możliwości, pochwalić się doświadczeniem i pokazać, że bardzo poważnie podchodzisz do zatrudnienia w danej firmie. Zdarzają się jednak niezręczne momenty, które mogą mieć znaczący wpływ na przebieg rozmowy. Zobacz, na co uważać podczas spotkania rekrutacyjnego.

Niezręczna cisza

Rekruterzy mają swoje sposoby na sprawdzenie kandydata na pracownika – na to jak reaguje na nietypowe sytuacje czy jak radzi sobie ze stresem i presją. Jednym z takich sposobów może być… cisza! Co jeśli rekruter przez dłuższą chwilę nie będzie się w ogóle do Ciebie odzywać a następnie zada Ci jakieś niewygodne pytanie? To tylko symulacja – sprawdzenie jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach. Bądź czujny, nie daj wyprowadzić się z równowagi i nie reaguj gwałtownie. Chcesz być postrzegany jako osoba, która dobrze radzi sobie w nietypowych sytuacjach. A jeśli masz wątpliwości co do sposobu przeprowadzania rozmowy, po prostu zapyta czy uczestniczysz w próbie.


Przeczytaj również: Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?


Proszę opowiedzieć coś o sobie

Nie lubisz opowiadać o sobie? Dobrze przygotować się do odpowiedzi na podobne pytanie. Krótko i konkretnie streść swoje doświadczenie i pokaż, że pokrywa się ono z wymaganiami, które stawia przed Tobą pracodawca. Przed rozmową przygotuj się do niej – sprawdź jeszcze raz dokładnie szczegóły oferty i pomyśl, które z Twoich cech idealnie wpisują się w dane stanowisko. Pamiętaj, żeby wyróżnić się na tle innych kandydatów! Najlepiej, jeśli swoją wypowiedź podeprzesz przykładami z życia.

Zmieniałeś często pracę?

Jeśli zmieniałeś często pracę i zostaniesz zapytany o to na rozmowie rekrutacyjnej, nie kręć. Ważne, żeby w takim momencie być szczerym i rozsądnym. Aktualnie większość firm poszukuje pracowników, którzy zostaną z nimi na dłużej i będą pomagać rozwijać firmę. Zobacz, jak opowiadać o częstej zmianie pracy >> 

Konflikt w poprzednim miejscu pracy

Odszedłeś lub zostałeś zwolniony z poprzedniej pracy ze względu na konflikt z pracodawcą? Trudno, ten etap już za Tobą! Nie mów o nim za dużo na rozmowie rekrutacyjnej, a już na pewno nie wypowiadaj się negatywnie o poprzednim pracodawcy. Taka postawa może zdyskredytować Cię w oczach rekrutera. Dlaczego? Może on nie mieć pewności, czy będziesz lojalnym pracownikiem, który potrafi reagować odpowiednio do sytuacji.

Przeczytaj również: Jak mówić o zwolnieniu z pracy na rozmowie rekrutacyjnej?

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Zdarza się, że na rozmowie kwalifikacyjnej pada takie pytanie. Przemyśl dobrze odpowiedź, zastanów się w czym jesteś naprawdę dobry i jaką wartość wniesiesz do firmy. Tylko nie wypowiadaj banałów o dobrej organizacji pracy i dobrej reakcji na stres! Tak wypowiada się wielu kandydatów, nie wyróżnisz się niczym spośród nich.

 


Tagi
Czytaj więcej