
Aktualność Porady
Jak rozwijać własną karierę zawodową?
Od dłuższego czasu stoisz w miejscu, ale nie wiesz, jak zmienić tor swojej kariery? Czasami wystarczy otworzyć się na nowe możliwości.
Rozwój jest niezwykle ważny w każdym zawodzie. Pozwala zapobiegać monotonii i daje poczucie spełnienia oraz motywacji do codziennej pracy. Nie zawsze jednak firma oferuje możliwości rozwoju poprzez podnoszenie kompetencji, szkolenia i awanse. Do tego przychodzi przyzwyczajenie – wróg wszelkich zmian, które mogą przerażać i zniechęcać do działania. Jak w tym wszystkim nie stracić z oczu swoich zawodowych celów? Najlepiej opracowując własną strategię i pamiętając o możliwościach, jakie oferuje współczesny rynek pracy.
Zaplanuj swoją karierę
Punktem wyjścia dla osiągnięcia każdego celu jest solidny plan działania. Odpowiedz sobie na pytanie, jakie stanowisko sprawiłoby, że czujesz spełnienie i wykorzystujesz swój potencjał oraz umiejętności. Dowiedz się, co musisz zrobić, aby taką pracę wykonywać – być może potrzebujesz uprawnień, studiów albo zdanych certyfikatów. Sprawdź, w jaki sposób możesz je zdobyć i kiedy, a następnie rozplanuj rozwój swojej kariery w czasie. Pamiętaj, aby plan składał się z etapów, drobnych kroków, których osiągnięcie będzie motywować Cię do dalszej pracy. Umieść plan w widocznym miejscu, aby ani przez chwilę o nim nie zapomnieć.
Myśl przyszłościowo
Szukając pracy lub decydując się na zmianę zatrudnienia, upewnij się, że firma, do której aplikujesz, będzie oferowała Tobie możliwości rozwoju w obranym przez Ciebie kierunku. W jaki sposób możesz to zrobić? Sprawdź opinie w Internecie i dowiedz się, czy przedsiębiorstwo oferuje pracownikom szkolenia oraz możliwości awansu. Wiele firm umożliwia zmianę stanowiska w trakcie pracy oraz przejrzystą ścieżkę awansu. Nie znalazłeś nic na ten temat w sieci? Spytaj podczas rozmowy kwalifikacyjnej, w jaki sposób Twój potencjalny pracodawca dba o rozwój swoich pracowników.
Zobacz, co oferuje Twój region
Dużym błędem osób, szukających pracy marzeń, jest ograniczenie się do własnego miasta. Chcąc uniknąć uciążliwych dojazdów, tracą one możliwości, jakie oferują firmy z okolic. Dlatego jeśli szukasz pracy w Zielonej Górze, śledź oferty pracy z pobliskich miejscowości. Mniejsze miasta często poszukują specjalistów i chętnie inwestują w przeszkolenie pracowników, aby z czasem obejmowali deficytowe stanowiska. To także miejscowości, gdzie powstają strefy przemysłowe. Duże fabryki i przedsiębiorstwa z zagranicznym kapitałem i ciągłą rozbudową zawsze poszukują pracowników chętnych do pracy i podnoszenia kwalifikacji.