Aktualność Miasto

Rusza rewitalizacja Nowosolskiej Fabryki Nici „Odra”

Rusza rewitalizacja Nowosolskiej Fabryki Nici "Odra". To trudna inwestycja, ale może stać się nową wizytówką Nowej Soli. Budynek stał się sławny, dzięki konferencji prasowej Beaty Szydło. Przemawiała na tle budynku, co rozwścieczyło prezydenta rozwijającego się miasta.

Rewitalizacja fabryki znajduje się w nowosolskim planie inwestycyjnym. – To trudne przedsięwzięcie, z którym zresztą się liczyliśmy. Fabryka była przebudowywana przez 200 lat. W środku napotkaliśmy na sporo niespodzianek – mówi na antenie Radia Zachód Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. Na tej inwestycji szczególnie mu powinno zależeć. To właśnie przed budynkiem przemawiała była premier Beata Szydło podczas wizyty w Nowej Soli.

– Szkoda, że nie sfotografowała się na tle pięknie rozwijającego się miasta, bo zaprzeczyłoby to fałszywej tezie polityków tej partii, że Polska jest w ruinie  – mówił po konferencji Wadim Tyszkiewicz.

Rewitalizacja fabryki pochłonie około 17 mln zł. Poza nią zostaną zrealizowane inne duże inwestycje. Bank Światowy sfinansuje budowę wałów przeciwpowodziowych za 85 mln zł. Ponadto w planach miasta jest budowa krytego basenu i hali sportowej.

– Przez ostatnie lata też realizowaliśmy duże i ambitne inwestycje, ale i zbieraliśmy siły na ten ostatni rzut środków unijnych. Przez minione cztery lata nie wzięliśmy ani złotówki kredytu, choć inwestycji zrealizowaliśmy za grubo ponad 100 mln zł. Ograniczyliśmy zadłużenie do 24,96% przychodów, przy dopuszczalnym 60% – tłumaczył tegoroczny budżet prezydent miasta. 

W planach jest jeszcze jedna inwestycja. Budowa tuneli pod torami kolejowymi, które biegną przez centrum miasta i powodują spore korki. Miasto rozmawia w tej sprawie z PKP.


Tagi
Czytaj więcej