Aktualność

Rynek pracownika? Bezrobocie na stałym poziomie.

Od stycznia nie zmienił się poziom bezrobocia w Polsce. Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej bezrobocie wynosiło 5,5%, natomiast liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy zmalała o 4,3 tys. osób.

Rynek pracownika trwa. Jak długo?

To pracownicy dyktują warunki na rynku pracy. Obecnie pracodawcy spotykają się ze sporym wyzwaniem – liczba wolnych etatów rośnie, pracowników nie przybywa. Po pandemicznych zawirowaniach sytuacja na rynku pracy wraca do tej z lutego 2020 roku. Chociaż według statystyk w tym okresie liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 3 tysiące osób, stopa bezrobocia jest na identycznym poziomie co dwa lata temu. Jak twierdzi minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, to zasługa wdrożonych działań pomocowych, które zapobiegły kryzysowi na rynku pracy.


Przeczytaj również: Bezrobocie w województwie lubuskim w lutym 2022


Poszukiwani pracownicy niższego szczebla i specjaliści

Jak możemy wyczytać ze statystyk z lutego 2022 r., pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 116,5 tys. wolnych etatów oraz miejsc aktywności zawodowej. To o 11,2 tysiąca miejsc więcej niż w poprzednim roku w tym samym okresie. W województwie lubuskim powiatowe urzędy pracy dysponowały 4112 wolnymi miejscami. Najniższe bezrobocie zanotowało województwo wielkopolskie (3,2%), najwyższe warmińsko-mazurskie (9%). Na tle całej Europy Polska zajmuje drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

To, co aktualnie obserwujemy na rynku pracy to zdecydowany deficyt specjalistów oraz pracowników fizycznych. Największym problemem w znalezieniu pracowników na dane stanowiska jest brak wymaganych uprawnień oraz nietypowy lub nieatrakcyjny system pracy. Warto zwrócić uwagę, aktualnie polski rynek pracy jest rynkiem pracownika, który może przebierać w ofertach i szukać dla siebie najlepszych rozwiązań. Napływ uchodźców z Ukrainy może jednak zmienić grę. Szacuje się, że do tej pory ich liczba przekroczyła milion (7.03.2022 r.).

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty od partnerów Nowej Pracy →


Tagi
Czytaj więcej