
Aktualność
Rynek pracy w Polsce – Wschód dogania Zachód
Podział na Polskę A i B zaciera się coraz bardziej. Chociaż na Zachodzie rynek pracy ciągle ma się dobrze, wschodnie rejony zaczynają wychodzić z marazmu.
Badanie przeprowadzone przez Work Service jednoznacznie wskazuje, że polski rynek pracy się zmienia. Pozostający do tej pory w tyle Wschód zaczyna doganiać pozostałe rejony kraju. Nadal mieszkańcy tamtego regionu najbardziej obawiają się utraty pracy, ale ponad połowa z nich (55%) spodziewa się podwyżki. To więcej niż w centrum Polski. Największy wzrost wynagrodzeń spodziewany jest natomiast w zachodniej części kraju – w województwie zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim.
Pod względem bezrobocia, największym wyzwaniem jest rynek pracy w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie ilość osób niezatrudnionych wynosi 12%. Na drugim miejscu znalazło się województwo kujawsko-pomorskie z 10,4-procentową stopą bezrobocia. Mimo to, mieszkańcy wschodniej części kraju z większym optymizmem patrzą na ewentualną stratę pracy. Połowa naszych rodaków ze Wschodu jest przekonana, że znajdzie pracę w ciągu miesiąca. Mieszkańcy Zachodu uważają, że znalezienie nowego zatrudnienia zajmie im więcej czasu.
Tymczasem najwięcej miejsc pracy w najbliższym czasie powstawać będzie na południu kraju. Połowa działających tam firm planuje zwiększyć zatrudnienie, a część z nich – podnieść płace. Jak w całym kraju, procesy rekrutacyjne mogą być jednak długotrwałe. Problemy kadrowe napotyka coraz większa liczba pracodawców na terenie całej Polski. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w południowo-zachodniej części kraju, gdzie prawie 75% pracodawców ma trudności w znalezieniu pracowników.
Źródło: Bankier.pl