Aktualność

Rynek pracy w 2021 roku. Jak zatrudniali najwięksi pracodawcy w Polsce?

Rok 2020 był rokiem dużych zmian na rynku pracy. Ze względu na pandemię koronawirusa, żadna z firm nie mogła być pewna swojej sytuacji finansowej oraz przyszłości swoich pracowników. Jak wyglądało zatrudnienie w 2021 roku na przykładzie największych pracodawców w Polsce?

Co przyniósł rok 2021?

Ostatni rok był rokiem odrabiania spadków z 2020 – zarówno tych związanych z poziomem produkcji i świadczenia usług, jak i odbudowywania kadry pracowniczej. Badanie Manpowergroup przewidywało, że czwarty kwartał 2021 roku będzie okresem, w którym niemal wszystkie polskie przedsiębiorstwa zwiększą zatrudnienie. Wśród największych pracodawców prognozowało się nawet 18% wzrostu zatrudnienia. Dla porówniania, prognozowało się, że małe i średnie predsiębiorstwa zanotują wzrost liczby pracowników na poziomie 10% i 11%.

Jak wskazuje badanie Manpowergroup, w porównianiu do 2020 roku, znacznie większe zaptorzebowanie na pracowników wykazywały firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jak przekładało się to na zatrudnienie w poszczególnych branżach? Najwięcej pracowników poszukiwanych było do firm budowlanych oraz producentów przemysłowych. Tam wzrost zatrudnienia prognozowany był na 20%. Pozytywną informacją jest napewno fakt, że ruszyło zatrudnienie także w branży HoReCa – szacowano wzrost na poziomie 14%


Przeczytaj również: Pandemia: maleje aktywność kobiet na rynku pracy


Jak wyglądała sytuacja na świecie?

Z badania Menpowergroup jasno wynika, że między październikiem a grudniem 2021 roku liczba etatów wzrosła w 41 z 43 ankietowanych państw. To zdecydowany wzrost w porównaniu do 2020. Według raportu, sytuacja zmieniła się pozytywnie w 31 krajach. W którym kraju czeka najwięcej pracy? Między październikiem a grudniem 2021 roku największy wzrost zatrudnienia notowano w USA, Indiach, Kanadzie, Holandii, Meksyku i Francji. W pierwszym kwartale 2021 roku prognozowany jest wzrost zatrudnienia aż w 25 krajach z kregionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.


Przeczytaj również: Jak wygląda sytuacja młodych ludzi na rynku pracy?


Sytuacja wśród największych polskich pracodawców

Jak wynika z rankingu Forbes, niemal jedna czwarta polskich pracowników jest zatrudniona u największych pracodawców (22%, ponad 1,4 mln osób). Od lat podmiotem, który zatrudnia najwięcej pracowników jest Poczta Polska. Wyczuwalne są jednak zmiany na rynku – poziom zatrudnienia w Poczcie Polskiej spada z roku na rok. Goni ją Biedronka, która sukcesywnie zwiększa liczbę pracowników. Dla porówniania, w 2020 roku w sieci sklepów pracowało ok. 70,8 tysiąca osób, co daje nam wzrost na poziomie 3,8% w porównianiu do roku 2019. Na podium znajduje się także Grupa PZU dająca pracę 40,8 tysiącom pracowników.

Według danych GUS, najwięcej Polaków pracuje w przemyśle i stanowią oni 43% zatrudnionych. Na kolejnych miejscach znajdziemy firmy handlowe (20%) oraz transport i gospodarkę magazynową (9,8%).

Źródło: Forbes.pl


Tagi
Czytaj więcej