
Porady
Rynek pracy w 2021 roku. Trendy i przewidywania
Czy po roku pełnym niewiadomych możemy w końcu liczyć na stabilizację? Jakie branże obroniły się przed pandemią? Gdzie warto szukać pracy? Przyglądamy się trendom i prognozom na 2021 rok.
Rynek pracy w czasach COVID-19
Według raportu Pracuj.pl „Pół roku nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rynku pracy”, w październiku br. pracownicy ciągle odczuwali skutki pandemii. Zaledwie 33% badanych uznało, że największy kryzys gospodarka ma już za sobą. Aż 6 na 10 respondentów zadeklarowało, że pandemia w negatywny sposób przyczyniła się do ich sytuacji zawodowej.
Chociaż o utratę pracy obawia się mniej pracowników (o 3/4 mniej w porównaniu z badaniem z kwietnia), nadal towarzyszą im na co dzień obawy o przyszłość, stres i poczucie braku stabilizacji. Tylko co czwarty badany uważa, że o pracę jesienią br. było łatwiej niż w kwietniu. Z kolei dane Pracuj.pl pokazują, że liczba ofert pracy systematycznie rośnie.
Polacy chętni do zmiany pracy
Mimo tych nastrojów, Polacy zdradzają gotowość i chęć do zmiany zatrudnienia. Z kolejnego badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl „Mobilność zawodowa w obliczu COVID-19” wynika, że aż 83% respondentów jest otwartych na nowe oferty pracy. 64% zdradza natomiast gotowość do przekwalifikowania się. Tym, co dla pracowników jest w tej chwili najważniejsze podczas przeglądania ofert, to wysokość wynagrodzenia oraz stabilność zatrudnienia.
Rynek pracy w 2021 roku. Najważniejsze trendy
Gotowość do zmiany nie oznacza jednak, że pracownicy będą chętni do podjęcia ryzyka i odejścia z pracy. Ważna jest przede wszystkim sytuacja związana z pandemią, która ciągle jest niejasna i może zaskakiwać. Co, według ekspertów, będzie normą w 2021 roku na rynku pracy? Poznaj najważniejsze prognozy.
Rynek pracy w 2021: Utrzymanie zatrudnienia
Według raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektywy Zatrudnienia” pierwszy kwartał 2021 roku będzie upływał pod znakiem utrzymania zatrudnienia. Firmy najbardziej dotknięte skutkami pandemii będą nadal mierzyły się z wyzwaniem, jakim jest unikanie redukcji etatów. Barometr pokazuje, że zaledwie 6% zatrudniających chce poszukiwać nowych członków załogi i powiększać zespoły, 4% myśli o redukcji etatów, a 86% zapytanych firm nie planuje zmian personalnych
Rynek pracy w 2021: Budownictwo, przemysł i handel odporne na pandemię
Raport ManpowerGroup wskazuje także na branże, które ze skutkami pandemii musiały walczyć najmniej. Firmy, obracające się w tych obszarach, bardziej optymistycznie podchodziły do planów na 2021 rok i są najbardziej chętne do powiększania zespołów. Co to za obszary? Przede wszystkim budownictwo, sektor przemysłowy oraz handel. W tych branżach można spodziewać się wzrostu liczby ofert pracy już od początku roku i zwiększania zatrudnienia.
Inne branże, planujące zwiększanie liczby pracowników, to sektor finansów i usług dla biznesu. Oznacza to, że ogólny wynik dla Polski pod kątem zatrudnienia jest stabilny i podobny do tego deklarowanego przez firmy przed rokiem, czyli przed wybuchem pandemii.
Ale to nie wszystko. Ekspertka ManpowerGroup, Iwona Janas, zapewnia:
„Na znalezienie nowej pracy będą mogli liczyć nie tylko pracownicy fizyczni, ale również specjaliści tacy, jak inżynierowie budowy, specjaliści do spraw kosztorysowania, projektanci instalacji, kierownicy robót, kierownicy kontraktu. W pierwszym kwartale roku na pracę mogą liczyć również specjaliści do spraw sprzedaży ze znajomością języków obcych, inżynierzy sprzedaży, osoby odpowiedzialne za sprzedaż w regionie oraz przedstawiciele handlowi.”
Rynek pracy w 2021: Praca zdalna jako forma zatrudnienia
Nie ulega wątpliwościom, że wielki test dotyczący pracy zdalnej, do którego zmuszone zostały firmy na całym świecie, doczeka się swoich wniosków i dalszych analiz. Ponieważ życie w nowej rzeczywistości będzie się wydłużać, praca w warunkach home office stanie się jedną z form zatrudnienia.
Jednak w 2021 roku firmy podejdą do tego rodzaju współpracy bardziej świadomie. W artykule dla Forsal.pl, Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service S.A., prognozuje, że przedsiębiorcy wprowadzą nowe metody monitorowania czasu pracy zatrudnionych, zadbają o bezpieczeństwo danych, przetwarzanych przez pracowników w warunkach domowych, być może pojawią się formy benefitów, związane z rozliczeniem za koszty, ponoszone w domach, takie jak prąd czy Internet.
Rynek pracy w 2021: Koniec rynku pracownika?
Od początku pandemii mówi się o tym, że rynek pracownika się skończył, a warunki zatrudnienia w niestabilnej sytuacji ponownie dyktuje pracodawca. Czy rzeczywiście tak się dzieje? Według Krzysztofa Inglota, rynek pracownika się nie skończy, ale gwałtownie wyhamuje.
W artykule „Załamanie rynku pracownika. Oto pięć najważniejszych trendów na rynku pracy w 2021 roku” na portalu Forsal.pl czytamy:
„Wydaje się, że załamanie pewnych rynkowych procesów z uwagi na pandemię, a także wymuszone przez nią zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa, spowoduje wyhamowanie tzw. „rynku pracownika”. Już teraz obserwujemy, że mniej osób decyduje się na zmianę pracy. Wielu pracowników nie będzie ryzykować tak chętnie jak w czasach prosperity. Nie można jednak wieszczyć „rynku pracodawcy”. Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie, a pensje choć wolniej, nadal rosną. Dobry pracownik nadal będzie wartością samą w sobie. Zwłaszcza specjaliści będą mogli liczyć na wiele atrakcyjnych ofert.”
Rok 2021 – wyzwania dla pracodawców
Zbliżający się rok będzie jednak przede wszystkim pełen wyzwań firm. Nie tylko będą musiały one zadbać o biznes, ale także o swoich dotychczasowych pracowników. Według badania, przeprowadzonego przez ADP Polska, pracodawcy będą musieli zapewnić zatrudnionym komfort i bezpieczeństwo w pracy.
Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska, zauważa:
„Pandemia COVID-19 pokazała nam wszystkim, jak ważnym i do tej pory często zaniedbywanym obszarem było zapewnienie odpowiednich warunków pracy.”
Przed 2020 rokiem do kwestii związanych z bezpieczeństwem najwięcej wagi przywiązywały firmy w kontekście pracowników fizycznych. Rok 2020 przyniósł zmianę tej perspektywy – aż 39% badanych przedsiębiorstw, zatrudniających ponad tysiąc osób, przyznało, że wszelkie zmiany organizacyjne będą musiały uwzględniać zadbanie o zdrowie pracowników. Aż o 40% w porównaniu z zeszłym rokiem wzrósł natomiast odsetek badanych, którzy zwracają uwagę na problem niedoboru konkretnych wytycznych krajowych dotyczących kwestii zdrowotnych. Dotyczy to m.in.: świadczeń, płatnych urlopów i programów pomocy pracowniczej.