Aktualność

Są pieniądze na renowację zabytków w Kożuchowie

Sześć zabytków, w tym cztery kościoły otrzymają wsparcie finansowe z gminy. Na ten cel przewidzianych jest 300 tys. złotych.

Remont jest konieczny

Zdewastowane klatki schodowe, niezabezpieczone instalacje, pękające ściany i wiele innych problemów mają zostać niedługo rozwiązane. Gmina przeznaczy na renowację sześciu zabytków w Kożuchowie 300 tys. złotych. Decyzja o tym zapadła podczas ostatniej sesji rady gminy, która odbyła się 30 maja.

Na co przeznaczone zostaną pieniądze?

Przyznano dotację celową w wysokości 25 tys. zł na impregnację pokrycia dachu z gontu kościoła pw. Świętego Wawrzyńca w Studzieńcu. Wniosek o wsparcie na ten cel składała do gminy parafia pw. Świętej Rodziny w Lubieszowie. 40 tys. zł będzie kosztowało gminę odtworzenie tynków zewnętrznych budynku przy ul. Szprotawskiej 1 w Kożuchowie. Na prace konserwatorsko-restauratorskie ołtarza głównego w kościele pw. Matki Boskiej Gromnicznej w Kożuchowie pozyskano 65 tys. zł. Pracom konserwatorsko-restauratorskim poddana zostanie loża kolatorska w kościele pw. św. Anny w Broniszowie (30 tys. zł).

Kożuchów ma odzyskać dawny blask

Włodarze miasta dążą do tego, aby miasto odzyskało dawny blask, a rynek stał się wizytówką i sercem Kożuchowa. Na ten cel było do rozdania w tym roku 400 tys. złotych. Ważnym ogniwem w procesie renowacji powinny być również wspólnoty, które do tej pory rzadko ubiegały się o dotacje, głównie z powodu braku własnych środków i niechęci obciążeń finansowych. Do rozdania jest jeszcze 100 tys. złotych, które zostały w budżecie, dlatego gmina planuje jeszcze w tym roku ogłosić nowy konkurs i rozdać środki.


Przeczytaj również: Święto Solan 2018. Wielkie święto naszej małej ojczyzny! Jak było? [ZDJĘCIA]
Przeczytaj również: W Mazel trwa rekrutacja na specjalistyczne stanowiskaTagi
Czytaj więcej