Porady

Skąd wiadomo, że rozmowa kwalifikacyjna wypadła dobrze?

Zaproszenie na spotkanie z rekruterem może wydawać się wielką wygraną, kiedy szukamy pracy. Niestety po fakcie bardzo trudno ocenić, jak nam poszło. Skąd wiadomo, że rozmowa kwalifikacyjna wypadła dobrze? Oto 3 znaki, że nie masz się o co martwić.

Wyniki rozmowy o pracę – czy można je przewidzieć?

Osoby, które już od jakiegoś czasu szukają pracy bardzo często są tak skoncentrowane na rzeczach, które podczas rozmowy zrobiły źle, że nie myślą już o tym, co poszło im dobrze. To błąd, który może skutecznie zakłócić nasz spokój jeszcze kilka dni po spotkaniu z rekruterem. Pamiętaj jednak, że nawet w mniej oficjalnych sytuacjach bardzo trudno jest interpretować reakcje i zachowania osoby, której najprawdopodobniej zupełnie nie znasz. Wystarczy dodać trochę napięcia i stresu, które są zupełnie normalne podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby mieć gotowy przepis na błędną ocenę sytuacji. Pracownik odpowiedzialny za selekcję nowych członków zespołu zmarszczył brwi lub intensywnie Ci się przyglądał? Telefon milczy już od dwóch dni, a Ciebie powoli zaczynają nachodzić wątpliwości? Najważniejsze, aby nie wpadać w panikę!

Zamiast bez końca rozpamiętywać swoje błędy i po raz kolejny zastanawiać się, kiedy mogłeś udzielić nieco lepszych odpowiedzi, postaraj się na spokojnie przeanalizować sytuację. Oto kilka wskazówek, że przekonałeś do siebie rekrutera i dałeś się zapamiętać z najlepszej strony. Kiedy możesz być pewien, że rozmowa kwalifikacyjna wypadła dobrze?


Przeczytaj również: Pierwsza rozmowa o pracę – jak pokonać stres?


Skąd wiadomo, że rozmowa kwalifikacyjna wypadła dobrze? 3 wskazówki

Czasami najlepiej zaufać swojemu przeczuciu. Najprawdopodobniej wiesz już, kiedy popełniłeś błąd oraz co zrobić, aby następnym razem wypaść lepiej. Właśnie dlatego jeszcze zanim zaczniesz zastanawiać się, jaki może być wynik spotkania, spróbuj przypomnieć sobie jego przebieg i zrobić notatki na przyszłość. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej się przygotować, jeśli zakwalifikujesz się do kolejnego etapu rekrutacji.

Nie możesz przestać się denerwować decyzją potencjalnego pracodawcy? Z godziny na godzinę jesteś coraz bardziej przekonany, że poniosłeś porażkę? Lepiej dobrze się zastanów się, czy przyczyną obecnego samopoczucia nie jest przypadkiem… brak pewności siebie. Jeśli tak, spróbuj spojrzeć na całą sytuację bardziej obiektywnie. Skąd wiadomo, że rozmowa kwalifikacyjna wypadła dobrze? Oto 3 najważniejsze oznaki, że najprawdopodobniej nie masz czym się martwić!

Rozmowa trwała naprawdę długo

Osoby odpowiedzialne za rekrutację zazwyczaj nie lubią tracić czasu. Jeśli uznają, że nie masz odpowiednich kwalifikacji, aby poradzić sobie na danym stanowisku, najprawdopodobniej jeszcze podczas wywiadu będziesz w stanie odczuć, że nie są zainteresowani. Spotkanie zakończy się znacznie szybciej niż oczekiwałeś, ponieważ nikt nie zacznie przeciągać dyskusji, aby dowiedzieć się o Tobie czegoś więcej lub przekazać informacje o strukturze firmy. Pamiętaj jednak, że czasami istnieje mniej oczywiste wyjaśnienie sytuacji. Chociaż długa rozmowa kwalifikacyjna może być oznaką, że wszystko poszło zgodnie z planem, alternatywa nie jest jeszcze powodem do zmartwień.


Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszą ofertę pracy? Praktyczne wskazówki


Poznałeś swój przyszły zespół

Pracodawca poświęcił czas, żeby oprowadzić Cię po biurze, pokazać przyszłe stanowisko i przedstawić kilku najważniejszym pracownikom? To znak, że jest coraz bardziej przekonany, iż powinieneś stać się częścią zespołu. Pamiętaj jednak, że nieco później może poprosić pozostałych o informację zwrotną. Najlepiej, jeśli będziesz miły dla każdego, kogo spotkasz oraz wykorzystasz tę sytuację, aby pokazać się z dobrej strony.


Sprawdź także: Jak przetrwać okres próbny w pracy?


Zdążyliście omówić kilka konkretnych kroków, które trzeba wykonać przed zatrudnieniem

Skąd wiadomo, że rozmowa kwalifikacyjna wypadła dobrze? Sprawdzonym sygnałem, że pracodawca poważnie rozważa Twoją kandydaturę jest chęć ustalenia wszystkich rzeczy, które mogą być istotne z jego perspektywy, np. planowanej daty rozpoczęcia pracy lub wykonania badań lekarskich. Pamiętaj, że proces rekrutacji nie kończy się na przeglądzie dokumentów aplikacyjnych oraz dyskusji z kilkoma najlepszymi kandydatami. Zanim będzie można podpisać umowę, trzeba podjąć wiele decyzji, omówić szczegóły zatrudnienia, sprawdzić referencje pracownika. Masz już zaplanowane kolejne spotkanie, choć dopiero co skończyło się pierwsze? Zapytano Cię, ile czasu będziesz potrzebował na przejście do nowego zakładu? Długo dyskutowaliście o tym, jakie kroki musisz podjąć, zanim będziesz mógł objąć nową rolę? Kiedy rozmówca jest konkretny w zakresie swoich oczekiwań oraz rzeczy, którymi należy zająć się w najbliższym czasie, a także dokładnie opowiada o Twoich nowych obowiązkach to najlepszy znak, że zrobiłeś na nim dobre wrażenie.

Chcąc się upewnić, że Twoje podejrzenia są słuszne możesz dokładnie przeanalizować jego zachowanie i mowę ciała. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, jak pewnie czujesz się pod koniec spotkania, wszystkie te rzeczy pozostaną tylko domysłami – przynajmniej dopóki nie będziesz mieć oferty w garści. Właśnie dlatego o wiele lepiej zachować dystans i kontynuować poszukiwania pracy. A jeśli dojdzie do następnej rozmowy spróbuj dobrze się zastanowić, czy kultura firma, zakres obowiązków i warunki pracy spełniają wszystkie Twoje oczekiwania.


Przeczytaj również: Zanim przyjmiesz ofertę pracy. Sygnały ostrzegawczeTagi
Czytaj więcej