
Porady
Skuteczne CV – jak je napisać?
Trzydzieści sekund. Właśnie tyle czasu potrzebuje rekruter, aby dokonać wstępnej analizy Twoich dokumentów aplikacyjnych. Chcesz zwrócić uwagę pracodawcy? Dowiedz się, jak napisać skuteczne CV. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać.
Po pierwsze: bądź konkretny
Ty również sądzisz, że im więcej napiszesz, tym lepsze zrobisz wrażenie? Niestety, to bardzo popularny błąd! Pamiętaj, że przyszły pracodawca chce dowiedzieć się z Twoich dokumentów aplikacyjnych, czy pasujesz do danego stanowiska, jakie umiejętności naprawdę posiadasz oraz czego jeszcze musiałbyś się nauczyć. Co zrobić, aby uzyskać taki efekt? Przede wszystkim – pisz hasłowo. Przywołaj zrealizowane projekty, przebyte kursy oraz szkolenia. Powiedz, za co byłeś odpowiedzialny na poprzednich stanowiskach i wypisz swoje kompetencje, nawiązując do informacji zawartych w ogłoszeniu o pracę. Unikaj natomiast wszelkiego rodzaju ozdobników i stwierdzeń o charakterze ogólnym, które niezbyt dobrze przedstawiają zakres Twoich kompetencji oraz zawodowych doświadczeń.
Po drugie: bądź wiarygodny
Nadal zdarza się, że kandydaci nieco ubarwiają swoje wykształcenie, historię zatrudnienia lub posiadane umiejętności. Tymczasem prawdziwe informacje bardzo szybko wychodzą na jaw – albo już na etapie rekrutacji, albo podczas okresu próbnego. Chcesz uniknąć niezręcznej sytuacji i zbudować wizerunek pracownika godnego zaufania? Postaraj się trzymać faktów, nawet jeżeli będziesz musiał odpowiedzieć na kilka niewygodnych pytań – na przykład o okoliczności rozstania z poprzednią firmą.
Nie zapomnij też o zachowaniu spójności. Wiesz, że zrobiłeś dobre CV, jeśli podane wiadomości wzajemnie się uzupełniają, pasują do opisu stanowiska, na które aplikujesz oraz treści zawartych w liście motywacyjnym. Jeśli chcesz się wyróżnić na tle pozostałych kandydatów, zredaguj tekst samodzielnie. Postaw na naturalny styl, pisz poprawnie i używaj czasowników wyrażających aktywność, np. kierowałem, osiągnąłem, rozwinąłem.
Sprawdź także: Dlaczego rekruter nie oddzwania?
Po trzecie: bądź drobiazgowy
CV to Twoja wizytówka. Wprawdzie nie gwarantuje ono zatrudnienia, ale jak najbardziej jest w stanie sprawić, abyś otrzymał zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Właśnie dlatego warto zadbać nie tylko o odpowiednią treść, ale też formę tekstu. Jak napisać skuteczne CV?
- Na ostatniej stronie lub w stopce umieść zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Bez niej nie będziesz wzięty pod uwagę podczas rekrutacji, dlatego poświęć chwilę, aby sprawdzić, czy klauzula jest sformułowana w odpowiedni sposób i zawiera poprawną nazwę firmy
- Zapisz plik w powszechnie obsługiwanym formacie, takim jak PDF. W tym celu możesz skorzystać z jednego z darmowych internetowych narzędzi do konwersji plików. Pamiętaj, aby opatrzyć go odpowiednim podpisem, na przykład: „CV imię i nazwisko”.
- Właściwa struktura dokumentu to podstawa! Zastosuj jeden rodzaj i krój pisma, wyodrębnij graficznie nagłówki i starannie przemyśl, gdzie powinny znajdować się poszczególne sekcje. Również w ich obrębie zachowaj prawidłową chronologię. Doświadczenie zawodowe rozpocznij od obecnego lub ostatniego miejsca pracy, podobnie jak historię swojej edukacji.
Dowiedz się więcej: Błędy w CV, których łatwo uniknąć