Porady

Stres w nowej pracy – jak sobie z nim radzić?

Natłok emocji, towarzyszący zmianie pracy, jest nieunikniony. Bez względu na to, ile masz doświadczenia zawodowego, pierwsze dni mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem. Co zrobić, aby się do nich przygotować i jak radzić sobie ze stresem w nowej pracy?

Zanim pójdziesz do pracy, czyli „co będzie, jeśli”

Przerobiłeś już w głowie każdy możliwy scenariusz? Wiesz, jak wiele rzeczy może pójść źle i stopniowo tracisz pewność siebie? Spróbuj zmienić nastawienie. To właśnie nasze myśli, nawet najbardziej nieświadome, są najczęstszą przyczyną stresu w nowej pracy. Dlatego zamiast szukać powodów do niepokoju, skoncentruj się na pozytywach. Jakie korzyści przyniesie Ci nowe stanowisko? Co sprawia, że idealnie się do niego nadajesz? Przywołuj je za każdym razem, kiedy czujesz, że zaczyna ogarniać Cię panika.

Pamiętaj, że wszyscy pracownicy, których spotkasz, przechodzili kiedyś przez to samo. Doskonale rozumieją, że możesz czuć się onieśmielony. Nie będą też oczekiwać, że od samego początku poradzisz sobie z nowymi zadaniami i wyzwaniami. Ostatecznie, nasze obawy i lęki rzadko przekładają się na rzeczywistość. Wszystko wydaje się dużo gorsze, zanim stawimy temu czoła.


Przeczytaj również: Jak przetrwać okres próbny w pracy?


Bądź przygotowany

Początki są wystarczająco trudne. Musisz szybko nauczyć się wielu rzeczy i wejść w obce, nieznane środowisko. Poczujesz się lepiej, jeśli będziesz dobrze przygotowany. Dowiedz się wszystkiego o nowej firmie, sprawdź jej stronę internetową i media społecznościowe. Ustal plan pierwszego dnia. Sprawdź szczegóły dojazdu, ustal godzinę pobudki i wybierz schludny strój, który nie krępuje ruchów. Zadbaj też o prawidłową ilość snu. Dzięki temu zachowasz skupienie i będziesz miał odpowiednią ilość energii.


Przeczytaj również: Jakiej muzyki słuchać w pracy?


Jak radzić sobie ze stresem w nowej pracy?

Przede wszystkim zachowuj się naturalnie. Przypomnij sobie, jakie cechy przekonały do Ciebie rekrutera i co sprawiło, że otrzymałeś wymarzoną posadę. A jeśli zżerają Cię nerwy, postaw na metodę małych kroczków. Skup się wyłącznie na bieżącym zadaniu, nie wybiegając myślami w przyszłość. Zapomnij, że znajdujesz się w oficjalnej sytuacji, a jeśli czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz – pytaj. Okres próbny to doskonały moment, abyś stopniowo poznawał nowe obowiązki. Notuj też sobie najważniejsze informacje, abyś mógł powtórzyć je i utrwalić w domowym zaciszu.

Jak radzić sobie ze stresem w nowej pracy? Specjaliści podkreślają, że duże znaczenie ma sposób, w jaki oddychamy. W sytuacjach kryzysowych wykorzystaj jedną ze sprawdzonych technik, które pomogą ukoić nerwy. Usiądź wygodniej, rozluźnij mięśnie i powoli, spokojnie wdychaj powietrze. Jeśli wiesz, że masz problemy z uspokojeniem się, zrezygnuj z napojów, które zawierają kofeinę. Możesz też wykonać przed wyjściem kilka polecanych ćwiczeń relaksacyjnych. Pamiętaj, że z czasem będzie coraz prościej. Podstawą jest wypracowanie zdrowych nawyków i nie poddawanie się przykrym, natrętnym myślom.


Tagi
Czytaj więcej