
Porady
Stres w pracy – jak z nim walczyć?
Praca powinna być dla nas źródłem satysfakcji. Gorzej, jeśli nie potrafimy opanować negatywnych emocji i załamujemy się pod presją obowiązków. Co zrobić w takiej sytuacji? Oto kilka praktycznych sposobów, jak poradzić sobie ze stresem w pracy.
Konsekwencje przewlekłego stresu
Adrenalina, która wytwarza się pod wpływem stresu, skutecznie mobilizuje nas do działania, dodaje energii i pomaga stawić czoła przeciwnościom losu. Jeżeli jednak stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, zaczyna być naprawdę szkodliwy dla naszego organizmu. Pojawiają się wtedy pierwsze problemy z koncentracją, ciągle czujemy się zmęczeni i mamy trudności z zasypianiem. Długotrwały stres może prowadzić też do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak napięciowe bóle głowy, przyrost masy ciała, kłopoty z sercem lub układem pokarmowym. Jakie jeszcze będzie mieć konsekwencje? Są to między innymi:
- rezygnacja, wycofanie, trudności w wypowiadaniu się i unikanie pozostałych członków zespołu;
- spadek motywacji i pewności siebie;
- znacznie gorsza wydajność i jakość pracy;
- roztargnienie oraz częstsze popełnianie błędów.
W szczególnie trudnej sytuacji są osoby zatrudnione stosunkowo niedawno, które nie zdążyły się jeszcze przyzwyczaić do nowej sytuacji i poczuć komfortowo w towarzystwie pozostałych pracowników. Przyczyn silnych, negatywnych reakcji emocjonalnych i uporczywych myśli może być jednak znacznie więcej.
Przeczytaj również: Polacy zmęczeni nie tylko pracą
Stres w pracy – jakie ma przyczyny?
Zdarza się, że prowadzi do nich przeciążenie pracą. Zmagasz się z krótkimi terminami realizacji lub nadgodzinami, masz coraz więcej zadań do wykonania lub nie potrafisz nadążyć za pozostałymi członkami zespołu? Stanowisko wiąże się z naprawdę dużą odpowiedzialnością? Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości możesz mieć problemy z utrzymaniem tempa i psychicznej równowagi. W niekorzystnej sytuacji znajdują się jednak również te osoby, które mają sztywne godziny pracy i nieustannie wykonują te same czynności, które na domiar wszystkiego mogą być znacznie poniżej ich kwalifikacji. Jakie jeszcze czynniki mogą prowadzić do stresu w pracy? Należą do nich między innymi:
- atmosfera rywalizacji, brak współpracy, konflikty z pozostałymi członkami zespołu lub brak wsparcia ze strony kierownictwa;
- niekorzystne warunki, takie jak hałas, zbyt wysoka temperatura lub nieodpowiednio dobrane oświetlenie;
- brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym;
- niepewność, groźba zwolnienia lub redukcji etatów, mało precyzyjne obowiązki.
Przeczytaj również: Dyskryminacja w pracy – kiedy do niej dochodzi?
Stres w pracy – jak sobie z nim poradzić?
Niezależnie od zajmowanego stanowiska lub stażu pracy często zwyczajnie boimy się zwrócić uwagę kierownictwa na niekorzystne warunki pracy, problemy interpersonalne lub pozostałe czynniki, które negatywnie wpływają na naszą kondycję psychiczną i emocjonalną. Tymczasem uczciwa komunikacja to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić, aby praca ponownie stała się źródłem zadowolenia i satysfakcji. Pamiętaj, że nie będziesz w stanie poradzić sobie ze stresem z pracy, jeśli nadal będziesz wystawiony na działanie czynników, które bezpośrednio do niego prowadzą. W niektórych sytuacjach warto też poszukać wsparcia u przyjaciół lub członków rodziny. Tłumienie emocji na dłuższą metę tylko pogorszyć problem i zniszczyć łączące was relacje. O czym jeszcze warto pamiętać?
- Podnoś własne kwalifikacje, żeby czuć się bardziej pewnie na rynku pracy. Możesz zdecydować się na udział w szkoleniach, wznowić naukę języka obcego, którą porzuciłeś dawno temu lub nauczyć się obsługi przydatnych programów. Wszystkie podobne inicjatywy pomogą Ci pozbyć się obaw związanych z utrzymaniem pracy, która przecież nie przynosi Ci satysfakcji.
- Zachowaj dystans i bądź wyrozumiały. Łatwo stracić nad sobą kontrolę, kiedy czujemy się bezpodstawnie krytykowani lub lekceważeni przez pozostałych pracowników. Czasami jednak zwyczajnie nie warto brać do siebie przykrych komentarzy, szczególnie jeśli chcemy zadbać o zdrową atmosferę w pracy. Najważniejsze, abyś miał świadomość własnych emocji i potrafił wyrazić je w spokojny, rzeczowy sposób.
- Bądź aktywny fizycznie. Ćwiczenia są nie tylko korzystne dla organizmu, ale mogą też mieć wpływ na zdrowie psychiczne. Codzienny trening przed wyjściem z domu pomoże zwiększyć pewność siebie i złagodzić napięcia w ciągu dnia. Ponieważ ruch stymuluje wydzielanie endorfin, będziesz czuć się bardziej wyciszony i spokojny. Pamiętaj, że nie musisz chodzić do drogiej siłowni lub całkowicie zmienić trybu życia. Czasami wystarczy wprowadzić kilka małych zmian, na przykład w zdrowszy sposób dojeżdżać do pracy i przestać korzystać z windy. Możesz też poszukać prostych technik relaksacyjnych i oddechowych, które będziesz wykonywać w chwilach zwiększonego napięcia.
- Odżywiaj się zdrowo i znajdź chwilę dla siebie. Najważniejsze, abyś potrafił znaleźć równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Postaraj się nie przynosić obowiązków do domu i zadbaj o prawidłową higienę snu. Zastanów się też, w jaki sposób możesz spędzać czas, aby przynajmniej na chwilę zapomnieć o problemach. Niektórzy lubią czytać lub spacerować, inni nie potrafią sobie wyobrazić przyjemnego popołudnia bez ulubionej muzyki w tle.
- Zadbaj o zdrową dietę. Samodzielnie przygotowuj wszystkie przekąski do pracy, regularnie pij wodę i ogranicz spożywanie niektórych produktów, takich jak alkohol, kawa, sól i cukier.