Porady

Strój na rozmowę kwalifikacyjną – jak wybrać właściwy?

Kiedy wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy najpierw zadbać o wygodę i profesjonalny wizerunek. Jak stworzyć dobre pierwsze wrażenie i dopasować się do oczekiwań pracodawcy? Oto kilka prostych zasad, jak wybrać strój na rozmowę o pracę.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak Cię widzą, tak Cię piszą, więc dbaj o swój wizerunek. Szczególnie jeśli chcesz zrobić pozytywne wrażenie na pracodawcy i wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów. Najprostszym sposobem, aby tego dokonać jest dopasowanie swojego stroju do obowiązującego w firmie dress code’u. Wszystkie potrzebne informacje możesz uzyskać już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z potencjalnym pracodawcą. Zawsze warto też wziąć pod uwagę rodzaj stanowiska i profil pracodawcy. Zupełnie inne zasady obowiązują na pozycji, która związana jest z obsługą klienta niż wtedy, gdy ubiegasz się o rolę elektryka lub operatora wózka widłowego. O czym jeszcze warto pamiętać?

Oczywiście powinieneś starać się jak najlepiej odzwierciedlać charakter firmy, w której odbędzie się spotkanie. Istnieje jednak jeszcze jeden ważny element, o którym nie możesz zapomnieć: komfort. Ludzie, którzy czują się dobrze, promieniują pozytywną energią i są bardziej pewni siebie, co może mieć ogromne znaczenie na przebieg rozmowy. Jeśli nie znosisz ubierać się w garnitur lub garsonkę, nie próbuj się do tego zmuszać. W przeciwnym wypadku przez cały dzień będziesz czuć się niezręcznie. Kiedy nadmierną uwagę zaczynamy poświęcać szczegółom – takim jak to, czy strój na pewno leży odpowiednio – nie jesteśmy w stanie udzielać kreatywnych, przemyślanych odpowiedzi na pytania rekrutera.


Sprawdź także: Jak pracować w domu z dzieckiem?

Przeczytaj również: List motywacyjny – czy warto dołączyć go do CV?


Jaki strój wybrać na rozmowę kwalifikacyjną, a czego lepiej unikać?

Oczywiście nie ma uniwersalnych odpowiedzi na to pytanie. Bezpiecznym rozwiązaniem podczas rozmowy kwalifikacyjnej będą eleganckie, czyste i wyprasowane ubrania, a także zakryte buty i bluzki, które nie ograniczają swobody ruchów. Czego unikać? Niewskazany będzie naprawdę luźny lub zwyczajnie za ciasny strój. Nie sprawdzą się również sandały, które odkrywają palce i pięty, krzykliwe dodatki, głębokie dekolty i krótkie spódniczki, szorty i mocny, wieczorowy makijaż.


Tagi
Czytaj więcej