Porady

Studia i praca – jak to połączyć?

Niektórzy pracują już od pierwszych miesięcy studiów, inni natomiast stawiają pierwsze kroki na rynku dopiero po dwóch lub trzech latach. Kiedy edukacja idzie w parze z rozwojem zawodowym, trudno utrzymać koncentrację, wydajność i motywację do działania. O czym warto pamiętać? Jak połączyć studia i pracę? Sprawdź.

Kiedy studenci stają się pracownikami…

Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na wyższe wykształcenie, ale też praktyczne umiejętności, kompetencje i doświadczenia kandydatów. Wszystkie osoby, które chcą mieć szansę na szybkie zatrudnienie niedługo po studiach, nie kończą więc swojej aktywności zawodowej na obowiązkowych praktykach. Jak stworzyć wartościowe, rozbudowane portfolio, poznać branżowe sekrety lub zaimponować przedsiębiorcom ciekawym wpisem w CV? Szczególną popularnością cieszą się elastyczne formy zatrudnienia, na przykład te w niepełnym wymiarze godzin lub trybie zdalnym. W zależności od sytuacji zawody nie muszą też być bezpośrednio związane z kierunkiem kształcenia. Podejmują je dzisiaj nawet ci studenci, którzy za sprawą stypendiów lub pomocy najbliższych jeszcze przez długi czas nie będą mieć problemów z domowym budżetem. Dlaczego tak się dzieje?

Motywacją do łączenia studiów i pracy wbrew pozorom wcale nie muszą być wyłącznie kwestie finansowe lub wymagania stawiane potencjalnym pracownikom. Niektóre osoby w ten sposób chcą lepiej poznać realia branży, poszerzać horyzonty, nauczyć się skutecznie zarządzać czasem, stawiać sobie wyzwania, rozwijać się i zweryfikować, czy mają wystarczające predyspozycje do wybranego zawodu. Chociaż przyczyny mogą być różne, wyzwania pozostają dokładnie takie same. Studenci muszą przede wszystkim wykazać się elastycznością, samodzielnością i dobrą organizacją, dzięki której zaledwie po kilku pierwszych miesiącach nie zaczną zaniedbywać swoich obowiązków.


Przeczytaj również: Przemęczenie pracą – objawy, przyczyny, profilaktyka


Najlepsze sposoby łączenia nauki i pracy

Studiujesz w systemie stacjonarnym, a każdą wolną chwilę wypełniasz pracą? Zastanawiasz się, jak pogodzić nowe obowiązki pracownicze z rozwojem osobistym i edukacją? Większość osób w podobnej sytuacji ubiega się o indywidualną organizację studiów. Jeśli sytuacja uniemożliwia nam kontynuowanie nauki na ogólnych zasadach, wspólnie z wykładowcami możemy więc przy tej okazji poczynić trochę inne ustalenia. IOS obowiązuje przez cały semestr. Nie zawsze też jest dużym ułatwieniem. Kiedy nie jesteśmy w stanie regularnie pojawiać się na zajęciach, z biegiem czasu będziemy mieć na przykład coraz większy problem z brakiem materiałów do nauki. Nie masz zaufanej osoby, która chętnie udostępni swoje notatki? Prawdopodobnie będziesz musiał samemu poświęcić czas, by przygotować je w bibliotece.

Jak łączyć studia i pracę? Odpowiedzią może być również złożenie podania na dobre studia wieczorowe lub zaoczne. Nie chcesz rezygnować z chodzenia na zajęcia ze swoją grupą? Zamiast tego postaw na bardziej elastyczną i swobodną formę zatrudnienia. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, musisz racjonalnie planować swój czas i dopasować godziny pracy do obowiązującego planu zajęć na uczelni. Czasami konieczne jest uczęszczanie na wykłady z innymi grupami lub odrabianie nieobecności na indywidualnych konsultacjach z prowadzącym.


Sprawdź także: Aplikujesz na praktyki lub staż? Przejrzyj swoje CV


Bądź świadomy swoich ograniczeń

Szybkie tempo pracy, nieodpowiednia higiena snu, stres i nadmierna ilość obowiązków to sprawdzony przepis na długotrwałe problemy zdrowotne. Próbujesz chwytać dwie sroki za ogon? Prawdopodobnie już wkrótce zaczniesz mieć pierwsze trudności z koncentracją, będziesz też popełniać coraz bardziej kosztowne lub niebezpieczne błędy. Co zrobić, żeby uniknąć lęku, wypalenia i przepracowania? Przede wszystkim spróbuj wyjaśnić swoją sytuację przełożonemu. Wspólnie będziecie w stanie znaleźć rozwiązanie, które satysfakcjonuje obie strony. Najbezpieczniejszym sposobem na udane życie zawodowe w czasie studiów jest wspomnienie o swoich oczekiwaniach już na rozmowie kwalifikacyjnej, jeszcze zanim przyjmiesz ofertę pracy.


Przeczytaj również: Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?


Mądrze wykorzystaj swój czas

Nawet najbardziej pomysłowe sposoby łączenia nauki i pracy nie przyniosą efektów, jeśli cały swój czas wolny będziesz marnować na drobne przyjemności, a ważne projekty i zadania zostawisz dosłownie na ostatnią chwilę. Dobrze zorganizowany plan to podstawa. Jak zachować produktywność? Przede wszystkim ucz się w kilku krótkich sesjach, regularnie rób sobie przerwy i zadbaj o środowisko odpowiednie do pracy umysłowej. Na samym początku wyłącz media społecznościowe, przynieść zdrowe przekąski i pozbądź się wszystkich rzeczy, które mogą Cię rozpraszać. O czym jeszcze warto pamiętać? Najważniejsze, aby wcześnie ustalić swoje priorytety, dbać o swoją kondycję i unikać typowych pożeraczy czasu, takich jak gry komputerowe lub serwisy społecznościowe.

Na wszystkie zajęcia możesz też przygotowywać się z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz opóźnień i będziesz mieć znacznie więcej czasu na odpoczynek… a może nawet weźmiesz dodatkową zmianę w pracy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Postaraj się jednak nie zapomnieć, że jesteś studentem! Wykorzystaj w pełni swoje uniwersyteckie doświadczenie i poświęć czas na relaks lub zabawę z przyjaciółmi.


Tagi
Czytaj więcej