Porady

Stwórz CV idealne – poradnik

Podobno liczy się wnętrze, a nie to co, o sobie mówimy bądź piszemy, jednak nie oszukujmy się – źle napisane CV może zrujnować niejedną dobrze zapowiadającą się karierę. Zobacz, czego unikać, by „ta wymarzona praca” mogła stać się rzeczywistością.

  1. Nie wspominaj najwcześniejszych etapów edukacji. Jeśli nie jesteś świeżo upieczonym absolwentem, omiń informację o szkole średniej – zamiast tego skup się na najnowszych osiągnięciach, bowiem to one są najbardziej istotne dla rekrutera.
  2. Nie pisz o swoich słabościach – informacja o prawie jazdy, które nadal czeka na realizację wypadnie słabo nawet na tle najbardziej imponujących osiągnięć. Przemilcz to.
  3. Nie kłam. Wzmianka o pracy na renomowanym stanowisku przykuje wzrok każdego pracodawcy. Pamiętaj, że ten może jednak w łatwy sposób zweryfikować te informacje lub co gorsza – osobiście znać sytuację w danym przedsiębiorstwie.
  4. Bądź poważny i szanuj odbiorcę Twojego CV. Dokument wysłany z poczty o trywialnej nazwie przedstawi Cię w bardzo złym świetle. Na potrzeby rekrutacji załóż specjalną skrzynkę pocztową – dodatkowo pozwoli Ci to posegregować wszystkie aplikacje.
  5. Pamiętaj o odpowiednim zdjęciu. Fotografia z wakacji na pewno budzi u Ciebie ciepłe wspomnienia, jednak rekruter woli widzieć Cię w bardziej oficjalnym wydaniu. Wizyta u fotografa będzie dobrym rozwiązaniem zwłaszcza, jeśli ubiegasz się o wysokie stanowisko w pracy biurowej.
  6. Unikaj wymyślnych fontów i dbaj o schludność Twojego CV. Pamiętaj, jest ono Twoją wizytówką!
  7. W CV obowiązkowo umieść formułę o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Tylko wtedy potencjalny pracodawca może legalnie włączyć Cię do procesu rekrutacji.
  8. Unikaj szczegółowych opisów – jeśli chcesz przedstawić swoje dotychczas wypełniane obowiązki, użyj podpunktów lub wymień je kolejno. Miejsce na opisy jest w liście motywacyjnym. Pamiętaj, że dobre CV powinno mieć maksymalnie 2 strony – dlaczego? Wówczas nie ma możliwości, że któraś z nich zagubi się w toku rekrutacji.
  9. Tworząc CV, które masz zamiar wysłać via e-mail, zadbaj o jego „wagę”. Nie zaśmiecaj skrzynki rekrutera i nie obciążaj jego komputera – Twoje dokumenty nie powinny być większe niż 1 MB.

Tagi
Czytaj więcej