Aktualność

W styczniu wzrosły wynagrodzenia w przedsiębiorstwach

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w styczniu br. wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły o 7,3 proc. Natomiast zatrudnienie zwiększyło się o 3,8 proc

Firmy są skłonne podwyższać płace – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Ma to związek z presją płacową w gospodarce, gdyż firmy mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Boją się również, że stracą dobrych fachowców, których zatrudniają. Taka sytuacja może utrzymać się do końca roku.

Jakub Gontarek, ekspert z departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan przyznaje, że płace rosną jednak szybciej niż wydajność pracy, czego efektem może być wzrost presji inflacyjnej. Firmy podwyższając wynagrodzenia swoim pracownikom będą również podwyższać ceny swoich produktów i usług. Brak pracowników to jednak spory problem.

Brak pracowników jest efektem niskiej aktywności zawodowej, wchodzenia na rynek pokolenia niżu demograficznego oraz obniżenia wieku emerytalnego. Nie widać jednak perspektywy zmian tej sytuacji. Kończy się zasób pracowników, których możemy pozyskać zza wschodniej granicy. Dlatego należy odpowiedzialnie zaplanować politykę migracyjną, która zachęci do przyjazdu do kraju osoby z kompetencjami pożądanymi przez pracowników – mówi Jakub Gontarek.

Przeczytaj również:

Płace: W Lubuskiem przemysł na drugim miejscu

Innowacje? Lubuskie przoduje w trzech kategoriach


Tagi
Czytaj więcej