Porady

Syndrom oszusta – jak sobie z nim poradzić?

Wątpisz w siebie i swoje kompetencje? Myślisz, że Twój sukces to przypadek? Najprawdopodobniej zmagasz się z syndromem oszusta!

Czym jest syndrom oszusta?

Syndrom oszusta to psychologiczne zjawisko, które powoduje, że maksymalnie podważasz swoje osiągnięcia. Porównujesz się do innych i odczuwasz kompletny brak wiary w swoje kompetencje. Co jednak najważniejsze, boisz się zdemaskowania. Co jeśli ktoś zauważy, że nie jesteś aż tak mądry? Przecież stracisz pracę!

Jeśli…

  • Masz wrażenie, że Twój sukces to tylko kwestia szczęścia i sprzyjających okoliczności;
  • Myślisz, że inni przeceniają Twoje kompetencje;
  • Czujesz się niewystarczający;
  • Nie doceniasz swoich dotychczasowych osiągnięć;
  • Myślisz, że każdy byłby zdolny do zrobienia tego, co Ty;

To najprawdopodobniej zmagasz się z syndromem oszusta! Spokojnie, nie jesteś sam. To niezwykle popularne zjawisko psychologiczne. Według badań, niemal 70% populacji na pewnym etapie życia doświadczyło dokładnie tego samego, co Ty!

Przyczyny? Psychologowie do najważniejszych czynników zaliczają wychowanie. Jeśli Twoje otoczenie wymagało od Ciebie perfekcyjnych wyników w szkole i przywiązywało dużą wagę do Twoich osiągnięć, możesz być szczególnie narażony. Być może pędzisz do celu i nie zauważasz mniejszych wyzwań. Wykonane zadanie możesz traktować jako normę, a nie powód do dumy. Wszystko to przekłada się na nieprzyjemne, długotrwałe konsekwencje tj. lęk, niska samoocena, unikanie wyzwań i strach przed porażką.

Jak poradzić sobie z syndromem oszusta?

Syndrom oszusta to nie wyrok! Z pewnością, nie jest to takie proste, aby zminimalizować jego wpływ na nasze codzienne życie. Warto jednak spróbować. W jaki sposób?

  • Myślisz, że nic wielkiego nie osiągnąłeś? Weź kartkę, długopis i swoją listę zadań. Wypisz wszystko, co udało Ci się zrealizować. Jeśli to nie pomaga, rozpisz swoje życiowe osiągnięcia. Jakiej pracy się podjąłeś? Jakie projekty zrealizowałeś? Ile kursów ukończyłeś? Zapisz to wszystko! Przyczep kartkę w widocznym miejscu. Dzięki temu, zawsze będziesz mógł przypomnieć sobie o swoich dokonaniach.
  • Szczerze odpowiedz sobie, co robisz dobrze, a co nie jest Twoją mocną stroną. To pozwoli Ci doskonalić zalety i świadomie pracować nad wadami. Nie tylko krytyka nie będzie robiła na Tobie wrażenia, ale także docenisz swoje umiejętności!
  • Pracuj nad poczuciem swojej własnej wartości. Buduj pewność siebie i skup się na swoim rozwoju. Jeśli Twoje otoczenie nie ułatwia, pomyśl nad jego zmianą. Otaczaj się ludźmi wyrozumiałymi i podnoszącymi Cię na duchu.
  • Skorzystaj z psychoterapii. Według badań, syndrom oszusta często wiąże się z perfekcjonizmem, zaburzonym poczuciem własnej wartości, a nawet z nasileniem stanów lękowych i depresyjnych. Profesjonalna diagnoza nie tylko pomoże Ci zadbać o swoje zdrowie psychiczne, ale także maksymalnie efektywnie rozwijać się na polu zawodowym.

Przeczytaj również: Jak nabrać pewności siebie w pracy?


Pamiętaj jednak, że syndrom oszusta to nie faktyczny stan rzeczywistości. Wynika on z wewnętrznych lęków, niepewności i sposobu postrzegania świata. Warto więc podjąć się walki z tym niewidzialnym wrogiem i zadbać o swój komfort psychiczny. 🙂


Tagi
Czytaj więcej