Aktualność

Sytuacja na rynku pracy. Co nas czeka?

Przeciętne zatrudnienie w październiku br. wzrosło o 4,4 proc.  r/r, zaś wynagrodzenie aż o 7,4 proc. r/r – podał GUS. - To efekt coraz silniejszej presji płacowej wynikającej ze stale  rosnącego popytu na pracowników – tłumaczy Jakub Gontarek z departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych konferencji Lewiatan.

Pracodawcy coraz mocniej starają się o pozyskanie pracowników wykwalifikowanych oraz zatrudnianych w pracach prostych. Stają przed nowym wyzwaniem, którym jest nie tylko walka o nowych ludzi, ale także zatrzymanie bieżącej kadry w swoich firmach. – Obawa o brak pracowników widoczna jest przede wszystkim w planach budżetów na przyszły rok. Zarządzający świadomie decydują się zwiększyć budżety na wynagrodzenia przygotowując się na to, że będą postawieni przed koniecznością zaoferowania podwyżki. W przeciwnym razie będzie groziła im utrata pracownika, któremu coraz częściej oferowane jest wyższe wynagrodzenie u konkurencji – tłumaczy Jakub Gontarek z departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych konferencji Lewiatan.

Co przyniesie przyszłość?

Spadające bezrobocie i lepsza koniunktura gospodarcza oznaczają większą rotację pracowników, szczególnie wśród osób młodych. Oczekują oni większych możliwości rozwoju, dobrych warunków pracy, ściśle określonych obowiązków. Nie mają problemu ze zmianą miejsca zatrudnienia. Często także liczą na wysokie zarobki, mimo niewielkiego doświadczenia czy umiejętności. Prognozy na przyszłość nie napawają optymizmem.

– Brak pracowników jest efektem niskiej aktywności zawodowej, wchodzenia na rynek pokolenia niżu demograficznego oraz obniżenia wieku emerytalnego. Nie widać jednak perspektywy zmiany tej sytuacji. Kończy się zasób pracowników, których możemy pozyskać zza wschodniej granicy. Dlatego należy odpowiedzialnie zaplanować politykę migracyjną, która zachęci do przyjazdu do kraju osoby z kompetencjami pożądanym przez pracodawców. Przykładem tego trendu jest branża ICT, której przedstawiciele coraz częściej poszukują pracowników w Azji,  a w szczególności w  Indiach – wyjaśnia Gontarek.

Zadania dla rządu

Dodaje, że drugim zadaniem jakie stoi przed rządem jest zapewnienie warunków do rozwoju rynku pracy w kontekście kształcenia przyszłych i obecnych pracowników. – Trzeba zbudować system współpracy pracodawców ze szkołami i uczelniami. Szkoły branżowe nie załatwią wszystkiego. Potrzebna jest sieć ekspertów, którzy będą zajmować się współpracą szkół i biznesu, modyfikować podstawy kształcenia, tak by odpowiadały na przyszłe potrzeby gospodarki. Obecnie zbyt mało pieniędzy przeznacza się na kształcenie i podnoszenie kwalifikacji pracowników – tłumaczy.

*r/r – rok do roku, oznacza porównanie do tego samego okresu w roku poprzednim

Bezrobocie w woj. lubuskim. nowapraca.pl

Aktualne dane dotyczące bezrobocia na południu woj. lubuskiego – (źródło: GUS)


Więcej informacji o Nowej Soli znajdziesz w zakładce >> Aktualności


Zobacz też najnowsze >> Oferty pracy w Nowej Soli

 


Tagi
Czytaj więcej