Porady

Szukasz pracy? Zadbaj o swoje media społecznościowe

Specjaliści od rekrutacji coraz częściej korzystają z mediów społecznościowych, aby zweryfikować informacje o kandydacie i sprawdzić, czy pasuje on do profilu przedsiębiorstwa. Szukasz pracy? Dowiedz się, jak przedstawiać się w sieci, aby stworzyć profesjonalny i spójny wizerunek.

Profesjonalne zdjęcie profilowe

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że najlepszym sposobem, aby zrobić pierwsze wrażenie na przyszłym pracodawcy oraz pokazać, że poważnie traktujesz proces rekrutacji, jest eleganckie zdjęcie w CV. Podobnie jest w przypadku mediów społecznościowych. Włożyłeś sporo wysiłku, aby Twoja aplikacja wyglądała rzetelnie? Pamiętaj, że nawet najbardziej korzystna fotografia nie zatrze złego wrażenia, jakie na osobach odpowiedzialnych za rekrutację wywrze kontrowersyjne zdjęcie profilowe. Niezależnie od tego, czy dopiero założyłeś swój profil, czy prowadzisz go od dawna i zdążyłeś już opublikować sporo osobistych materiałów, poszukiwania pracy to najlepszy czas, aby zweryfikować materiały o charakterze publicznym. Jak tego dokonać?

Przede wszystkim upewnij się, że zdjęcie, które widnieje na wszystkich platformach społecznościowych, jest aktualne, ma naprawdę wysoką jakość i wyraźnie pokazuje Twoją twarz. Unikaj pamiątkowych fotografii z pięknymi widokami oraz ujęć, które zawierają więcej niż jedną osobę. Jednocześnie zadbaj o jasne, neutralne tło, elegancki strój oraz klasyczne uczesanie. Czego jeszcze lepiej się wystrzegać? Nawet jeśli niektóre portale pozwalają na znacznie większą swobodę, warto zrezygnować z treści, które mogą zostać źle odebrane lub przedstawić Cię w złym świetle.

Więcej przydatnych wskazówek na ten temat znajdziesz we wpisie Dobre zdjęcie w CV.

Spójne, wiarygodne informacje

Podstawowe informacje o doświadczeniu zawodowym, prowadzone w sieci dyskusje oraz publiczne posty bardzo często pomagają zweryfikować nie tylko nasze umiejętności lub wykształcenie, ale również to, jakie wyznajemy wartości. Jeszcze zanim na dobre rozpoczniemy poszukiwania pracy, powinniśmy więc sprawdzić, czy publikowane dotychczas rzeczy pasują do naszego wizerunku oraz okazują się zgodne z deklaracjami złożonymi z CV. Pochwaliłeś się biegłą znajomością języka polskiego? To, czy zasady ortografii oraz interpunkcji naprawdę masz w małym palcu, najlepiej udowodnią losowe wiadomości na Twoim profilu. Dotyczy to również historii zatrudnienia oraz umiejętności. Nie ma nic gorszego niż przypadkowe, ogólnodostępne posty, które wysyłają sprzeczne komunikaty lub podważają zadeklarowane kompetencje. Właśnie dlatego upewnij się, że wszystkie rzeczy, które umieściłeś w swoim życiorysie, takie jak dane kontaktowe lub zainteresowania, pasują do tych na Facebooku, LinkedIn itp.


Przeczytaj również: Aplikujesz na praktyki lub staż? Przejrzyj swoje CV!


Sprawdzone treści

Niestety, próby zrobienia porządku na starych lub nieaktualnych kontach może wywołać prawdziwy ból głowy. Nie wiesz, od czego zacząć? Jeśli przejrzałeś już zakładki z obrazami lub materiałami wideo oraz wprowadziłeś rzetelne, spójne informacje, czas sprawdzić jakość Twoich publikacji. Bardzo możliwe, że przy odrobinie wysiłku trafisz na posty wyrwane z kontekstu lub takie, z którymi dłużej się nie utożsamiasz. Inne natomiast są prawdopodobnie przeznaczone jedynie dla wąskiego grona odbiorców, takich jak najbliżsi znajomi. Szukając pracy, warto przejrzeć swoje media społecznościowe pod kątem  ustawień prywatności. Podstawowa zasada brzmi, że wszystkie treści, których nie wypowiedziałbyś w oficjalnej, bezpośredniej rozmowie, lepiej oznaczyć jako prywatne. Sprawdź również, jakie ruchy oraz organizacje obserwujesz. A jeśli potrzebujesz trochę inspiracji, sprawdź, jak w sieci, na przykład na portalach GoldenLine lub LinkedIn, przedstawiają się branżowi eksperci. Tego typu narzędzia to również dobry sposób, aby śledzić aktywność dużych firm w Twojej okolicy. Interesuje Cię jakieś przedsiębiorstwo? Przekonaj się, jakie treści publikują, sprawdź, co mają o nim do powiedzenia klienci lub pracownicy i reaguj na wszystkie posty dotyczące rekrutacji.

Zobacz aktualne oferty pracy w Nowej Soli >>


Tagi
Czytaj więcej