Aktualność Miasto

Teatralne uczty w Nowej Soli

W listopadzie Nową Sól odwiedzą artyści teatralni, którzy w ramach programu Teatr Polska zagrają kilka spektakli. Co to będzie?

Listopad pod znakiem teatru

To będzie prawdziwa gratka dla fanów teatru. W listopadzie do Nowej Soli kilkukrotnie zawitają polskie teatry ze swoimi spektaklami. Spotkania ze sztuką będą odbywać się w ramach ogólnopolskiego programu Teatr Polska, którego celem jest dotarcie ze spektaklami do osób, które mają ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Inicjatywa osiąga swój cel poprzez zwiększenie mobilności i umożliwienie prezentacji aktorom w ośrodkach kultury w mniejszych miastach. Program Teatr Polska organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkie spotkania odbędą się w Nowosolskim Domu Kultury.


Przeczytaj również: Wszystkich Świętych w Nowej Soli – zmiany w ruchu


Co w Nowej Soli?

3 listopada, godz. 19.00„Lorem Ipsum”

To autorski spektakl teatru tańca kolektywu Vagabond Physical Collective. To traktat o przekraczaniu granic w celu zaspokojenia własnych pragnień. Wychodząc poza sferę komfortu, człowiek ma możliwość podnieść jakość swojego życia. Jest to jednak ryzyko, które może skutkować fatalnymi dla niego konsekwencjami.

20 listopada, godz. 18.30 „Thriller”

Podczas gdy nasze życie toczy się wypełnione wydarzeniami, relacjami, emocjami, nasze ciało żyje własnym życiem – niezauważalnym, niezrozumianym, lekceważonym. To życie złożone i ukryte za fasadą tego, co prezentujemy na zewnątrz, jest jednak przygodą trudną i piękną, bogatą w rozmaite transformacje i zwroty akcji, pełną pasjonujących kryzysów. Chcemy sprawdzić, jak wygląda dzień z życia człowieka opowiedziany wyłącznie z perspektywy ciała.

22 listopada, godz. 18.00 „Tragedia Jana”

Spektakl przedstawiający biblijną historię Jana Chrzciciela podejmującego walkę z trawiącymi świat grzechami rozpusty, pychy, tchórzostwa i pazerności. Popada on w konflikt z prowadzącym hulaszcze życie Herodem, który przywłaszczył sobie żonę własnego brata. Kluczowym elementem intrygi jest mityczny taniec córki Herodyjady (popularnie zwanej Salome), wskutek którego niepokorny święty pozbawiony zostaje głowy. Jednak u Gawatowica – niczym w średniowiecznym misterium – zło zostaje potępione, a winni niesprawiedliwości – ukarani.

29 listopada, godz.18.00 „Don Kichot”

Spektakl o nieoczywistym i zróżnicowanym języku. Jego forma próbuje godzić ducha rycerskiej opowieści Cervantesa i doświadczenia współczesnego teatru z jego skłonnością do komentowania aktualnej sytuacji społeczno-politycznej i historycznej. Poprzez muzykę na żywo, elementy teatru formy i teatru dramatycznego łączy w sobie odległe koncepcje estetyczne, chcące odnaleźć wspólny mianownik w zaśmieconej rzeczywistości jaka nas otacza. Mamy zatem do czynienia z wydarzeniem muzyczno-wizualnym, gdzie bohater klasyczny staje się medium poddanym eksperymentowi. Interesuje nas, co obrosły w interpretacje i konteksty Don Kichot znaczyłyby dziś? Jaką rzeczywistość by odbijał, co my w jego lustrze zobaczylibyśmy poprzez swoje odbicie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny! Wcześniej należy jednak pobrać wejściówki w kasie NDK, od wtorku do piątku w godzinach 12.00-15.00. Istnieje także możliwość odebrania wejściówek pół godziny przed danym spektaklem. 

Opisy spektakli: https://teatrpolska.pl/


Tagi
Czytaj więcej