Porady

Testy kompetencyjne w rekrutacji

Bardzo często jednym z etapów rekrutacji są testy kompetencyjne, które mogą pomóc pracodawcy w wyborze najbardziej odpowiedniego kandydata. Czego można się spodziewać i jak się do nich przygotować? Podpowiadamy.

Testy kompetencyjne w rekrutacji

Nie bez powodu proces rekrutacji składa się z kilku różnych etapów. Bardzo wiele informacji o kandydacie można uzyskać już na podstawie dokumentów aplikacyjnych i rozmowy kwalifikacyjnej. Coraz częściej zdarza się jednak, że pracodawcy sięgają po dodatkową formę weryfikacji. Różne rodzaje testów kompetencyjnych w rekrutacji pomogą sprawdzić praktyczne umiejętności i cechy osobowościowe potencjalnych pracowników. W ten sposób spośród wszystkich zgłoszeń można wyłonić osoby, które najlepiej pasują do wszystkich wymagań i oczekiwań firmy. Zastanawiasz się, co zrobić, aby dobrze wypaść? Po pierwsze dowiedz się, czego możesz się spodziewać. Tylko wtedy będziesz w stanie właściwie się przygotować.

Jakie są najbardziej popularne rodzaje testów kompetencyjnych w rekrutacji?

  • Testy wiedzy i zadania dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz. Zazwyczaj przybierają formę zadań lub formularza pytań, które należy wykonać zdalnie i przesłać na wskazany adres e-mailowy. Na odpowiedź możesz mieć kilka godzin od otrzymania wiadomości albo nawet kilka dni, jeśli polecenia są naprawdę wymagające. Test, który otrzymałeś jest zbyt trudny? Chociaż skorzystanie ze wskazówek, podpowiedzi i dodatkowych materiałów może być na krótką metę przydatne, warto postarać się zrobić go samodzielnie. Tylko wtedy będzie miarodajny. Pomoże sprawdzić Twoją aktualną wiedzę oraz podpowie przyszłemu pracodawcy, czego musisz się jeszcze nauczyć i jak najlepiej wdrożyć Cię do pracy. Udowodni też, czy będziesz w stanie sprostać swoim obowiązkom.
  • Testy językowe to jedna z najbardziej popularnych form testów kompetencyjnych w rekrutacji. Jak przebiega? Możesz zostać poproszony o wypełnienie testu zamkniętego albo napisanie różnego rodzaju tekstów, na przykład wiadomości elektronicznej. Warto też spodziewać się osobnej rozmowy przeprowadzonej całkowicie w języku obcym.
  • Testy psychologiczne mogą być przeprowadzone tylko przez psychologa. Pomagają sprawdzić Twoje kompetencje miękkie, zachowania i rolę w grupie oraz sposób zachowania w sytuacjach stresowych. Kiedy można się ich spodziewać? Zwłaszcza wtedy, gdy ubiegasz się o pracę związaną z zarządzaniem zasobami ludzkimi, na przykład w dziale HR.

Przeczytaj również: Rekrutacja online i telefonicznie


Spokój przede wszystkim

Bardzo prawdopodobne, że już w treści ogłoszenia znajdziesz szczegółowy opis planowanej rekrutacji. Będziesz wtedy wiedzieć, na czym mniej więcej skoncentruje się pracodawca. Niektórzy aplikujący za najbardziej komfortowe uważają testy przeprowadzane zdalnie. Możesz wykonywać je w domowym zaciszu, w bezpiecznym, znajomym otoczeniu.

Prawdopodobnie zostaniesz uprzedzony, jeśli rekruter postanowi wykorzystać je do selekcji kandydatów podczas osobistego spotkania. Nie jest to jednak jego obowiązkiem. Równie dobrze możesz zostać poproszony o wykonanie kilku zadań pod koniec rozmowy wstępnej lub na dalszych etapach rekrutacji. Niezależnie od tego, czy wiedziałeś o nich wcześniej, czy nie, spróbuj zachować spokój. Pod wpływem stresu wiele osób osiąga znacznie gorsze wyniki.

Niestety, do większości testów naprawdę trudno się przygotować. Dlatego najlepsze, co możesz zrobić, to zadbać o pozytywne nastawienie. Wyśpij się, ubierz się w schludny, wygodny strój, w którym czujesz się pewnie i zachowaj otwarty umysł. Chcesz wiedzieć, co jeszcze zrobić, aby się przygotować? Przeczytaj wpis: Jak dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?


Tagi
Czytaj więcej