
Porady
Toksyczne środowisko pracy. Sygnały ostrzegawcze
Toksyczne środowisko pracy może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla naszych wyników, ale też zdrowia i samopoczucia. Jak możemy je rozpoznać? Oto kilka sygnałów ostrzegawczych, które powinny nas zaniepokoić.
Toksyczne środowisko pracy – jak możesz je rozpoznać?
Zatrudniłeś się dopiero niedawno, ale już teraz zdążyłeś zauważyć wszechobecną atmosferę niechęci i poczucie nieufności między współpracownikami? Zachowania, które powinny być niedopuszczalne, takie jak zastraszanie, złośliwość lub dyskryminacja, są ignorowane przez pracodawcę? Nie widzisz żadnych prób poprawienia sytuacji i z biegiem czasu czujesz się coraz bardziej niedoceniany i nieszanowany? Toksyczne środowisko pracy stanowi zagrożenie dla naszego samopoczucia i motywacji, stopniowo niszczy pewność siebie, negatywnie wpływa na morale i zmniejsza zainteresowanie obowiązkami. Jak możemy je rozpoznać?
Najważniejsze nie są w tym przypadku pojedyncze sytuacje, które utrudniają zachowanie produktywności i mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego lub emocjonalnego. Specjaliści zwracają przede wszystkim uwagę na wszechobecne, tolerowane i utrzymujące się przez dłuższy czas wzorce postępowania. Sygnałem ostrzegawczym będą więc nie tylko częste konflikty, duże obciążenie pracą lub destrukcyjne nawyki pozostałych członków zespołu i przełożonych, ale przede wszystkim niezdrowa dynamika w zespole i nieodpowiednia reakcja ze strony przedsiębiorstwa. Charakterystyczne dla toksycznego środowiska pracy jest poczucie nieufności między kierownictwem i pracownikami, a także powszechna niechęć i brak zaangażowania osób na wyższych stanowiskach w sprawy, które z czasem mogą prowadzić do poważniejszych problemów i nadużyć.
Przeczytaj również: Konflikty w pracy – jak sobie z nimi radzić?
Toksyczne środowisko pracy. Sygnały ostrzegawcze
Zaczynasz być coraz bardziej przeciążony pracą, nie dajesz sobie rady z napiętymi terminami lub nierealnymi oczekiwaniami przełożonych i nie jesteś w stanie zachować równowagi między życiem zawodowym a prywatnym? Bardzo wysoki poziom niezadowolenia i stresu, nieuprzejmość i destrukcyjne plotki to częste sygnały, że mamy do czynienia z toksycznym środowiskiem pracy. Jak możemy je rozpoznać? Co powinno nas zaniepokoić?
- Ponieważ nie przewidziano poważniejszych konsekwencji za nieodpowiednie zachowanie, członkowie zespołu często spierają się ze sobą, a fałszywe oskarżenia, złośliwe komentarze i biurowe plotki (często ukierunkowane na jedną, konkretną osobę) są na porządku dziennym.
- Pracownicy wydają się zastraszeni i unikają nieporozumień z menedżerami z obawy przed odwetem. Często i bez wyraźnego powodu proszą o dzień wolny od pracy, w każdej wolnej chwili szukają nowych możliwości zatrudnienia, zazwyczaj też nie zostają w firmie zbyt długo.
- Problemy organizacyjne, takie jak niejasno sprecyzowane obowiązki zawodowe, brak możliwości awansu i rozwijania kariery lub nagradzanie wyników, które nie są oparte na rzeczywistych zasługach, bezpośrednio przekładają się na atmosferę, produktywność i codzienne funkcjonowanie zespołu.
- Powszechne są nadużycia ze strony przełożonych, takie jak niewłaściwe przypisywanie winy, niegrzeczność, wybuchy gniewu, przypisywanie sobie zasług za wykonaną przez podwładnego pracę, a także publiczne ich wyśmiewanie.
Przeczytaj również: Stres w pracy – jak z nim walczyć?
Toksyczne środowisko pracy. Co dalej?
Pracownikom, którzy są świadkami lub ofiarami toksycznego zachowania w miejscu pracy, czasami może być ciężko je zidentyfikować. Jeśli jednak problemy z przełożonymi lub pozostałymi członkami zespołu od dłuższego czasu wzbudzają nasz niepokój i negatywnie wpływają na samopoczucie, warto pomyśleć o zmianie pracy. Pamiętaj, że niektórych tendencji zwyczajnie nie będziesz w stanie zmienić, szczególnie jeśli nie możesz liczyć na wsparcie ze strony szefostwa. Kiedy nie pomagają więc próby unikania konfliktów, jasnego określenia własnych granic i zdrowej komunikacji, powinniśmy podjąć bardziej zdecydowane działania.