
Aktualność Miasto Pracodawcy Strefa
Tyszkiewicz: Nowa Praca to spójnik na rynku pracy
W styczniu odbyło się podsumowanie dziewięciu miesięcy funkcjonowania portalu Nowa Praca. Pracodawcy zrzeszeni w inicjatywie zaprosili na spotkanie prezydenta Nowej Soli – Wadima Tyszkiewicza – oraz starostę powiatu, Waldemara Wrześniaka.
Cel: znaleźć pracownika
Ponad dziewięć miesięcy temu ruszyła inicjatywa Nowa Praca, zrzeszająca pięciu pracodawców nowosolskiej strefy przemysłowej: Alumetal, Jost, Mazel oraz Nord Napędy. Chociaż platforma Nowapraca.info działa od kwietnia 2017 r., cała inicjatywa zawiązała się kilka miesięcy wcześniej. Jej głównym celem było wyjście naprzeciwko zmianom na rynku pracy, które dzisiaj determinują relacje między pracodawcą a pracownikiem.
Tak się zaczęło: Pierwsza konferencja Nowej Pracy za nami! [FOTORELACJA]
Rynek pracownika, który zaczyna w Polsce funkcjonować, sprawił, że pracodawcy zostali postawieni w nowej sytuacji – muszą dostosować się do oczekiwań pracowników i aktywnie ich pozyskiwać. Dotychczasowe procedury rekrutacyjne straciły rację bytu, a wymiana informacji między poszukującymi pracy i pracodawcami zyskała jeszcze większe znaczenie.
Początek nowej współpracy?
10 stycznia w Parku Interior w Nowej Soli odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasową działalność inicjatywy Nowa Praca. Zostali na nie zaproszeni przedstawiciele lokalnego samorządu, którzy mieli okazję poznać bliżej jej założenia i efekty. Jak oceniają inicjatywę?
Rynek pracy się zmienia, musimy szukać nowych pomysłów, nowatorskich, po to, żeby zachęcić ludzi, żeby się w ogóle zainteresowali tym, że tutaj jest fajna praca. Nowa praca. (…) Jest pracownik, który szuka pracodawcy i jest pracodawca, który szuka pracownika i trzeba teraz między nimi spójnika. Nowa Praca taki spójnik reprezentuje – mówi prezydent Nowej Soli, Wadim Tyszkiewicz.
Starosta powiatu nowosolskiego, Waldemar Wrześniak, dodaje:
Cieszę się bardzo z tej inicjatywy. Jest przykładem przystosowania się pracodawców do rynku pracownika. Jest ona potrzebna i będziemy ją wspierać. – Starostwo widzi w Nowej Pracy możliwości dla rozwijania własnych przedsięwzięć. – Dzięki tej inicjatywie jest możliwość wzbogacenia naszych działań o udział pracodawców.
Przeczytaj także: „Strefa dobrej pracy” w Nowej Soli
Plany dla Nowej Soli
Spotkanie pracodawców z władzami samorządowymi było także okazją do poruszenia kwestii związanych z rozwojem miasta i działaniami, które będą przyciągać nowych pracowników do Nowej Soli. Prezydent zapowiedział, że 2018 r. będzie pod tym względem rokiem dużych zmian. Miasto i okolice zyskają 27 nowoczesnych autobusów, które usprawnią komunikację. Wybudowane zostaną także ścieżki rowerowe, umożliwiające poruszanie się na pojazdach dwukołowych.
Miasto nie zapomina także o czasie wolnym mieszkańców:
Mam pełną świadomość, że fabryka to jedno, praca to drugie, ale ważne są także sposoby na spędzanie wolnego czasu. Dlatego w tym roku ruszamy z budową basenu, robimy rewitalizacje, nowe parki, nowe osiedla mieszkaniowe. Nowa Sól jest fajnym miastem z bezrobociem praktycznie bliskim zeru. Próbujemy ściągać pracowników z zewnątrz, ale też chcemy, żeby tutaj można było mieszkać i spędzać czas – zapowiedział Wadim Tyszkiewicz.
Nowe, lepsze szkolnictwo zawodowe
Plany starostwa obejmują natomiast rozwój szkolnictwa zawodowego.
Naszym największym projektem jest stworzenie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego, myślę, że najlepszego w naszym województwie. W ciągu kilku lat zbudujemy możliwości kształcenia zawodowego na najwyższym poziomie, z czego będą zadowoleni nasi pracodawcy – zdradził nam starosta.
Ta informacja szczególnie ucieszyła pracodawców, którzy dostrzegają konieczność docierania do młodych ludzi jeszcze zanim ukończą szkoły i zaczną myśleć o swojej karierze zawodowej.
Programy praktyk dla uczniów organizuje także firma Nord Napędy, umożliwiając młodym osobom zdobycie nowych umiejętności i poznanie kultury pracy w ich przedsiębiorstwie. Działania te już teraz przynoszą bardzo dobre efekty.
W tej chwili kilkunastu praktykantów, po zakończeniu nauki w szkole średniej, chce podjąć u nas pracę – mówi Krzysztof Grzęda, opiekun praktyk w Nord.
Przeczytaj więcej: Nord mocno stawia na młodych
Pracodawcom zależy na tym, aby młodzi ludzie byli świadomi, że nowosolskie fabryki to nowoczesne przedsiębiorstwa, w których obowiązują ścisłe zasady bezpieczeństwa, otoczenie jest czyste i wyposażone w zaawansowane technologicznie maszyny. Każdy pracownik, któremu zależy na rozwoju i zajmowaniu coraz wyższych stanowisk, ma takie możliwości właśnie w Nowej Soli.
Dziewięć pracowitych miesięcy
Nowa Praca to nie tylko portal, ale przede wszystkim działania, które pracodawcy podjęli wspólnie, aby promować własne przedsiębiorstwa i docierać do mieszkańców miasta i okolic. Przez ostatnich dziewięć miesięcy na łamach portalu oraz w mediach społecznościowych dzielili się wydarzeniami, mającymi miejsce w ich zakładach, opowiadali o swojej codziennej pracy, chwalili się osiągnięciami i sportowymi wyzwaniami, w których brali udział ich pracownicy.
Wielokrotnie mieliście również okazję spotkać się z Nową Pracą w Nowej Soli i Zielonej Górze podczas Dni Solan oraz cyklicznej imprezy Food Truck Fest. W strefie z leżakami pracodawcy czekali na wszystkich chętnych do rozmowy i poznania inicjatywy z chłodną lemoniadą, ulotkami i szerokim uśmiechem.
Przeczytaj więcej: Strefa Nowej Pracy na Dniach Solan [ZDJĘCIA]
Przeczytaj więcej: Strefa Nowej Pracy podbiła Wasze serca [ZDJĘCIA]
W 2018 r. będzie się działo
Pierwszy rok istnienia inicjatywy pokazał nam, że potrzeba poprawienia komunikacji między pracodawcami a osobami poszukującymi pracy, jest bardzo duża. Dlatego nie zwalniamy – zamierzamy spotykać się z Wami częściej i działać jeszcze intensywniej. Nasz kalendarz pełen jest planów, wydarzeń sportowych i przedsięwzięć, dzięki którym – mamy nadzieję – poznamy się jeszcze bliżej. Wkrótce o nas usłyszycie!