Porady

Umowa o dzieło i umowa zlecenie. Czym się różnią?

Pracodawca oferuje Ci umowę zlecenie lub umowę o dzieło? Zobacz, jakie są różnice między tymi dwoma umowami cywilnoprawnymi.

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne

To, co istotne w rozmyślaniach nad stosunkiem zatrudnienia, to kwestia rodzaju umowy. Jedyną umową, która w pełni chroni nas jako pracownika jest umowa o pracę oparta o stosunek pracy i przepisy kodeksu pracy. Przy umowach zlecenie i o dzieło, jako strona nie możesz korzystać z przywilejów pracowniczych. Umowa o pracę zapewnia pracownikowi ochronę przed niewłaściwym rozwiązaniem stosunku pracy oraz gwarantuje minimalne wynagrodzenie. Umowy cywilnoprawne też posiadają swoje zalety. Wszystko zależy od Twojego stosunku z pracodawcą i Waszych potrzeb. Zobacz, czym różnią się od siebie dwie najpopularniejsze umowy cywilnoprawne — umowa o dzieło i umowa zlecenie.


Przeczytaj również: Polski Ład. Jakie zmiany wchodzą od lipca 2022 r.?


Umowa o dzieło

Umowa o dzieło reguluje stosunek między osobą przyjmującą zlecenie a osobą zlecającą. Strona przyjmująca zlecenie zobowiązuje się do wykonania dzieła określonego w umowie. Strona zlecająca zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia. Co nazywamy dziełem? Dziełem jest po prostu określony, namacalny rezultat w postaci materialnej lub niematerialnej. Może to być wykonane krzesło, czy zaprojektowana grafika.

Umowa zlecenie

Umowa zlecenie jest najpopularniejszą umową cywilnoprawną zawieraną z pracodawcą. Zobowiązuje przyjmującego zlecenie do wykonania określonej czynności prawnej w zamian za określone świadczenie. Wykonawca zlecenia nie jest jednak ostatecznie odpowiedzialny za końcowy efekt zlecenia. Wykonawca powinien wykonać zlecenie osobiście.


Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszą ofertę pracy? Praktyczne wskazówki


Umowa o dzieło i umowa zlecenie — różnice

Umowa o dzieło:

  • Pełna odpowiedzialność wykonawcy za rezultat swojej pracy.
  • Brak wysokości minimalnego wynagrodzenia.
  • Brak możliwości odprowadzania składek ZUS.
  • Umowa o dzieło może być rozwiązana w ściśle określonych warunkach.

Umowa zlecenie:

  • Wykonanie zlecenia, bez ponoszenia odpowiedzialności za efekt końcowy.
  • Minimalne wynagrodzenie 19,70 zł za godzinę świadczenia zlecenia.
  • Możliwość odprowadzania składek ZUS.
  • Umowa zlecenie może być wypowiedziana w każdej chwili.

Szukasz pracy w Nowej Soli? Zobacz aktualne oferty od Alumetal, Mazel, NORD Napędy i JOST Polska →

 

 


Tagi
Czytaj więcej