Aktualność

Urlop w 2022 roku. Kiedy wypadają długie weekendy?

Pracownicy powoli zgłaszają swoje deklaracje urlopowe swoim pracodawcom. Jeśli wybór jeszcze przed Tobą, sprawdź jak zaplanować swój wypoczynek, by móc skorzystać z kilku dodatkowych dni wolnych.

Urlop 2022 – kiedy zaplanować wolne?

Zastanawiasz się kiedy zaplanować swój urlop, żeby maksymalnie wykorzystać przysługujące Ci dni wolne? Mamy dla Ciebie rozpiskę dni wolnych i długich weekendów w 2022 roku. Pamiętaj, że w danym roku kalendarzowym przysługuje Ci, zależnie od stażu pracy, 20 lub 26 dni.

26 dni urlopowych przysługuje osobom, których staż pracy jest dłuższy niż 10 lat. Do stażu pracy liczy się także okres nauki. W naszym wpisie sprawdzisz, ile dni urlopu Ci przysługuje: Urlop wypoczynkowy – co musisz wiedzieć

Długie weekendy w 2022 roku

W nadchodzącym roku możemy wykorzystać okazję i odpoczywać podczas ośmiu długich weekendów. W 2022 roku Boże Narodzenie wypada w niedzielę i poniedziałek, co znacznie skraca okres świąteczny. Osoby, które zajęte będą organizacją Świąt w swoich domach lub planują dalszy wyjazd do rodziny będą musiały zastanowić się nad wzięciem dodatkowych dni wolnych.

  • Styczeń – Trzech Króli (6-9 stycznia)
  • Kwiecień – Wielkanoc (16-18 kwietnia)
  • Maj – Majówka (30 kwietnia – 3 maja)
  • Czerwiec – Boże Ciało (16-19 czerwca)
  • Sierpień – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny / Święto Wojska Polskiego (13-15 sierpnia)
  • Listopad – Wszystkich Świętych (29 października – 1 listopada)
  • Listopad – Święto Niepodległości (11-13 listopada)
  • Grudzień – Boże Narodzenie (24-26 grudnia)

Święto wypadające w sobotę

W przypadku kiedy dzień ustawowo wolny od pracy wypada w sobotę, pracodawca powinien udzielić pracownikom w zamian za ten dzień innego dnia wolnego od pracy. Dodatkowy dzień wolny za święto powinien być udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym. Jeśli w zakładzie pracy obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, dzień wolny powinien być w tym samym miesiącu, co wpadające święto.


Tagi
Czytaj więcej