Miasto

Urodzinowe ognisko w Nowej Soli

Dołącz do świętowania urodzin Nowej Soli! Nowosolska Paczka organizuje urodzinowe ognisko z okazji 278 lat praw miejskich Nowej Soli. Gdzie i kiedy?

278 lat praw miejskich

W tym roku mija 278 lat odkąd Nowa Sól otrzymała prawa miejskie! Nowosolska osada powstała w XVI wieku i od samego początku była miejscem, w którym oczyszczano sól. Duża część historii miasta wiąże się z dużą warzelnią, która powstała w 1553 roku. W XVIII wieku przygoda osady z przemysłem oczyszczania soli dobiegła końca. Niedługo po okresie solnym, w 1743 roku Nowa Sól otrzymała prawa miejskie.

Przyszedł czas na nowe wyzwania – od XIX wieku Nowa Sól mocno rozwijała się. Powstała tu huta żelaza, fabryka nici oraz fabryka kleju. Położenie miasta w zakolu Odry dawało jego mieszkańcom nowe możliwości. Pod koniec XX wieku w Nowej Soli pojawiła się duża stocznia rzeczna oraz port przeładunkowy.


Przeczytaj również: Rewitalizacja parku Odry w Nowej Soli


Jest co świętować

Mieszkańcy Nowej Soli zdecydowanie mają co świętować! Okazja do wspólnego dzielenia się wspomnieniami i historiami o Nowej Soli będzie już w ten piątek. 8 października Nowosolska Paczka wraz z Markiem Grzelką zapraszają na urodzinowe ognisko miasta. Kameralne przyjęcie odbędzie się już po raz piąty i wystartuje w okolicach godziny 17.00. Każdy, kto ma ochotę wspólnie świętować może przygotować się na pieczenie kiełbasek (organizatorzy proszą o przynoszenie swojego jedzenia), śpiewanie przy ognisku oraz koncert zespołu Sól. Wydarzenie odbędzie się na cyplu obok przystani kajakowej w Nowej Soli.

Wszystkie informacje dostępne są na https://www.facebook.com/events/447850853323011


Tagi
Czytaj więcej