
Aktualność Miasto
W Nowej Soli powstał pierwszy ogród deszczowy
Zakończyła się budowa pierwszego ogrodu deszczowego w mieście. Mieszkańcy mogą podziwiać efekty prac przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli.
Nowosolska parafia z klimatem
Nie tylko jest piękny, ale też pełni ważną funkcję dla środowiska. Ogród deszczowy to pierwsze takie miejsce w Nowej Soli, które powstało w ramach projektu Parafialnego Zespołu Caritas oraz księdza proboszcza Andrzeja Oczachowskiego pt. „Parafia z klimatem – Laudato si’ w praktyce”. Nagrodą w konkursie grantowym dla parafialnych zespołów Caritas na lokalny projekt ekologiczny okazało się dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wysokości 12,5 tys. zł. Wsparcia inicjatywie udzielił również Urząd Miejski w Nowej Soli, który przeznaczył 2 tys. zł. na zakup odpowiednich roślin.
Ogród dla klimatu został wybudowany przy parafii pw. św. Michała Archanioła. Prace zakończyły się jeszcze we wrześniu. Jak wygląda? Kto może z niego korzystać?
Przeczytaj również: Bajowy mural w Nowej Soli
Pierwszy ogród deszczowy w Nowej Soli
Kompleks siedmiu połączonych ze sobą mikroogrodów jest otwarty dla wszystkich mieszkańców, którzy szukają wyjątkowego miejsca do spotkań i rozmyślań. Czym może zaskoczyć odwiedzających? W środku znalazły się między innymi: schronienie dla ptaków, lampki zasilane panelem fotowoltaicznym, poidełka dla pszczół, hotele dla jeży oraz zróżnicowana, przyjazna dla owadów roślinność. Jego głównym celem ma być magazynowanie wody opadowej, którą można wykorzystać do nawadniania terenu. Naturalny nawóz, uzyskiwany w drewnianym kompostowniku, pomaga natomiast w odpowiedni sposób nawozić deszczowy ogród. Jak wyjaśniają przedstawiciele nowosolskiej parafii na swoim fanpage’u:
Ponieważ wiemy jak bardzo ważne jest dbanie o nasze wspólne środowisko, zastosowaliśmy specjalny system nawadniania roślin (…).
Deszczówka, która spływa z rynny od strony starej kaplicy, transportowana jest grawitacyjnie do złoża hydrofitowego, które znajduje się pod nasadzeniami. Dzięki temu system pozwala na samoczynne nawadnianie całego terenu, a rośliny nie wymagają dodatkowego podlewania.
Drugim sposobem wykorzystania wody opadowej jest jej magazynowanie w zbiorniku, który znajduje się przy wejściu na probostwo. Odpowiednio gromadzona woda może być ponownie wykorzystywana do podlewania całej przestrzeni przy parafii.
Zobacz, jak prezentuje się nowosolski ogród dla klimatu:
Źródło fotografii: Oficjalny profil miasta Nowa Sól oraz Parafia pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli