Aktualność Porady

W polskich przedsiębiorstwach brakuje wykwalifikowanych pracowników

Ponad połowa firm w Polsce ma problemy z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Najwięcej problemów mają duże przedsiębiorstwa. Lepiej jest w mniejszych firmach.

Problem z brakiem odpowiednich pracowników

Z badań Manpower wynika, że na brak wykwalifikowanych pracowników narzeka 51 proc. firm w Polsce. Jest to wzrost o 6 punktów procentowych względem ostatniej publikacji raportu z grudnia 2016 r. Pracowników o odpowiednich kompetencjach najdłużej szukają przedstawiciele dużych firm (75 proc.). Z kolei w średnich firmach jest znacznie lepiej (57 proc.), małe firmy (48 proc.), mikrofirmy (29 proc.).


Przeczytaj również: Ogólne wykształcenie czy praktyczne przygotowanie? Młodzi stawiają na zawodówki!


Na zachodzie bez zmian?

Niedobór wykwalifikowanych pracowników to obecnie większy problem Polski. Lepiej jest u regionalnych konkurentów. Z badań wynika, że Polska pod tym względem plasuje się na miejscu powyżej średniej globalnej (45 proc.) i średniej dla regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka – 43 proc.). Na tle 25 przeanalizowanych rynków z regionu EMEA Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów posiadających największe trudności z rekrutacją odpowiednich pracowników.

Najmniej problemów z pozyskaniem specjalistów ma Irlandia (18 proc.), Wielka Brytania (19 proc.) a także Hiszpania i Holandia (24 proc.). Natomiast największe problemy w regionie wykazuje Rumunia (81 proc.), Bułgaria (68 proc.) i Turcja (66 proc.).


Przeczytaj również: W Mazel trwa rekrutacja na specjalistyczne stanowiska


Jak z tym problemem próbują radzić sobie firmy?

Coraz częściej firmy pozyskują mniej wykwalifikowanych pracowników, aby ich wyszkolić. Prowadzone są specjalne programy wsparcia dla studentów czy uczniów specjalistycznych kierunków, aby mogli lepiej wejść w rynek pracy. Ofert pracy jest sporo w regionie np. w Nowej Soli czy Zielonej Górze, również te z przyuczeniem do stanowiska. Sprawdź oferty pracy w nowosolskiej strefie.

Źródło: GP


Przeczytaj również: Oferta pracy Nowa Sól – Operator maszyn obróbczych sterowanych cyfrowoTagi
Czytaj więcej