Aktualność Miasto Wydarzenia

W powiecie ruszył program zdrowotny „Miej odwagę, nie nadwagę”

W powiecie nowosolskim ruszył program profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Ma on zahamować rosnącą falę dziecięcych problemów z otyłością.

Program zwalczania otyłości wśród dzieci

Celem programu jest poprawienie stanu zdrowia dzieci z rocznika 2007 z terenu powiatu nowosolskiego poprzez przeprowadzenie kompleksowej interwencji edukacyjno-zdrowotnej oraz poszerzenie wiedzy na temat budowania pozytywnych zachowań zdrowotnych. Program realizowany jest na lata 2018-2019. Podmiotem realizującym projekt jest „Na zdrowie” Akademia Dietetyka Dagmara Lewicka w Nowej Soli, który udzieli najważniejszych informacji odnośnie programu.

Udział w programie jest dobrowolny i bezpłatny. Warunkiem udziału w programie jest ukończenie 11 roku życia – program skierowany jest do dzieci z rocznika 2007, którzy uczęszczają do szkół podstawowych na terenie powiatu nowosolskiego. Rodzice dzieci lub opiekunowie prawni muszą z kolei wyrazić zgodę na przeprowadzenie badań objętych programem. Natomiast dzieci objęte już specjalistyczną opieką lekarską w zakresie leczenia nadwagi i otyłości w ramach NFZ będą wyłączone z programu.


Przeczytaj również: Są pieniądze na rozwój szkół zawodowych w powiecie nowosolskim


Co przewidziano w programie?

Dzieci objęte programem będą uczestniczyć w specjalnych działaniach informacyjno-edukacyjnych. Przeprowadzone zostaną badania przesiewowe w kwestii pomiarów antropometrycznych, a u dzieci ze stwierdzoną nadwagą i otyłością realizowane będą interwencje, w tym m.in. porady dietetyczne, wykłady, szkolenia dla dzieci i ich rodziców, opiekunów.

Program w całości sfinansowany jest przez powiat nowosolski.

Źródło: powiat-nowosolski.pl


Przeczytaj również: Sprawdź jakość powietrza w Nowej Soli


 


Tagi
Czytaj więcej