Aktualność

W sobotę zmiana czasu. Przestaw zegarek!

Czeka nas kolejna zmiana czasu! Tym razem przestawiamy nasze zegarki o godzinę do tyłu.

Zmiana czasu. Historia.

Każdego roku w ostatnią niedzielę października przechodzimy na czas zimowy, który jest naszym czasem podstawowym. Czy zawsze tak funkcjonowaliśmy? Po raz pierwszy taki system wprowadzili Niemcy w 1916 roku, w ich ślad poszła także Anglia. W Polsce na dłuższy okres zmianę czasu wprowadzono podczas okupacji hitlerowskiej. Na stałe została ona wprowadzona jednak w 1977 roku. Z podziału na czas letni i zimowy korzysta 70 państw na świecie, co daje 20% całej populacji.

Od 2000 roku dyrektywa unijna reguluje zmianę czasu, która odbywa się dwa razy do roku o tej samej porze. W ostatnią niedzielę marca przesuwamy nasze zegarki o godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października o godzinę do tyłu. Zmiana następuje o 1:00 czasu uniwersalnego.


Przeczytaj również: Wszystkich Świętych w Nowej Soli – sprawdź organizację ruchu


Zmiana czasu. Po co?

Zmiana czasu ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Za wprowadzeniem takiego rozwiązania przemawiała przede wszystkim oszczędność prądu – dzięki zmianom czasu dłużej korzystamy ze światła słonecznego. Wiąże się ona jednak z wieloma utrudnieniami, chociażby w branży transportowej czy rolniczej. Coraz częściej pojawiają się pytania o słuszność tego rozwiązania. Sprawa zniesienia podziału na czas letni oraz zimowy podnoszona była już także w debacie w Parlamencie Europejskim. Obecnie nie podjęto żadnych decyzji o zmianie tego systemu.


Tagi
Czytaj więcej