Porady

Wiadomość do rekrutera – co napisać?

Znalazłeś idealne ogłoszenie o pracę, ale nie wiesz, jak na nie odpowiedzieć, żeby uzyskać więcej informacji? Chcesz zaprezentować się z najlepszej strony? Oto kilka wskazówek, jak powinna wyglądać wiadomość do rekrutera, co napisać oraz jakich błędów unikać.

Odpowiedź na ogłoszenie o pracę. O czym pamiętać?

Najprawdopodobniej wszystkie informacje ważne z perspektywy kandydata znajdują się już w ogłoszeniu o pracę. Właśnie dlatego zanim zaczniesz zastanawiać się, co napisać w wiadomości do rekrutera oraz których sformułować użyć, aby skutecznie przyciągnąć jego uwagę, dokładnie zapoznaj się z treścią oferty. Sprawdź, w jaki sposób powinieneś przesłać odpowiedź, jak powinien brzmieć tytuł oraz o czym koniecznie musisz wspomnieć. Niektórzy pracodawcy proszą na przykład, abyś powiedział kilka słów o swoich zainteresowaniach lub przesłał swoje CV na konkretny adres zamiast korzystać z komunikatora na danym portalu.

Najbardziej skuteczny będzie oczywiście komunikat, który powstał specjalnie na potrzeby obecnej rekrutacji. Pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą, która zgłosi się na to stanowisko. Pracownik odpowiedzialny za przyjmowanie nowych członków zespołu każdego dnia otrzyma wiele podobnych maili. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby wywrzeć pozytywne na nim pozytywne wrażenie i zachęcić do kontaktu? Na samym początku upewnij się, że dopasowałeś swoje dokumenty aplikacyjne do oczekiwań firmy. Niektóre kwestie warto poruszyć już w wiadomości do rekrutera. Możesz spróbować odnieść się na przykład do listy cech lub umiejętności, które uznano za mile widziane u kandydatów. Koniecznie zadbaj też o profesjonalny ton, pisz zwięźle i unikaj popularnych wzorów odpowiedzi, z których najpewniej skorzysta kilka innych osób.


Sprawdź także: Aplikujesz na praktyki lub staż? Przejrzyj swoje CV


Szukasz pracy? Przejmij inicjatywę!

Kiedy nie możesz znaleźć odpowiedniego ogłoszenia, powinieneś wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie poszukać pracodawców, którzy potencjalnie mogliby zainteresować się Twoją aplikacją. Pamiętaj, że nawet jeżeli rekrutacja właśnie dobiegła końca, wciąż możesz przesłać swoje CV lub portfolio. Istnieje spora szansa, że pracodawca będzie o Tobie pamiętać, gdy następnym razem zacznie szukać nowych członków zespołu. Namierzyłeś kilka polecanych zakładów w okolicy? Postaraj się, aby wiadomość do rekrutera przedstawiała wszystkie istotne informacje, takie jak branża, w jakiej masz doświadczenie, projekty zakończone sukcesem lub umiejętności, które masz do zaoferowania. Najlepiej, gdy komunikat zawiera jak najwięcej konkretów, jest prosty, zrozumiały i skutecznie zachęca do zapoznania się z przesłanymi dokumentami aplikacyjnymi.

Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie, powinieneś dokładnie zapoznać się z oczekiwaniami, portfelem produktów oraz misją firmy. Upewnij się, że napisałeś treść samodzielnie właśnie na potrzeby wybranego pracodawcy. W ten sposób udowodnisz swoje zaangażowanie i skutecznie wyróżnisz się na tle pozostałych kandydatów.  Możesz umieścić też krótką informację zwrotną dla osób odpowiedzialnych za selekcję kandydatów. Powiedz, czym Twoim zdaniem wyróżnia się firma, jak na nią trafiłeś i dlaczego postanowiłeś się zgłosić. O czym jeszcze warto pamiętać?


Przeczytaj również: Jak wysłać CV na Nowej Pracy?


Wiadomość do rekrutera – co napisać?

Istnieje kilka rzeczy, o których pod żadnym pozorem nie możesz zapomnieć, jeśli chcesz, aby poszukiwania pracy zakończyły się sukcesem. Co napisać w wiadomości do rekrutera, a jakich błędów lepiej unikać?

  1. Jak Cię widzą, tak Cię piszą, więc zadbaj o swój wizerunek. Szczególnie w sieci, kiedy masz dosłownie parę minut, żeby przekonać do siebie rekrutera. Na czym warto się skoncentrować? Niezależnie od tego, jak często korzystasz z poczty elektronicznej do celów zawodowych, profesjonalny adres to podstawa. Nazwa maila powinna składać się wyłącznie z naszego imienia lub nazwiska. Niedopuszczalne są natomiast wszelkiego rodzaju zdrobnienia lub pseudonimy. Równie istotny jest temat wiadomości. Nieodpowiednie sformułowanie sprawi, że odpowiedź zwyczajnie się zgubi lub zostanie uznana za spam. Jeśli pracodawca nie określił swoich wymagań, postaw na jednoznaczny, krótki komunikat, który odnosi się do aktualnego procesu rekrutacji i nazwy stanowiska, na jakie aplikujesz.
  2. Używaj odpowiednich form grzecznościowych. Jeśli nie jesteś pewien, do kogo się zwracasz, w powitaniu wykorzystaj zwrot, który nie zakłada konkretnej płci odbiorcy, taki jak Szanowni Państwo. Pamiętaj, aby stosować go konsekwentnie w treści wiadomości. Po uprzejmym, krótkim zakończeniu możesz umieścić sformułowanie Z poważaniem lub Z wyrazami szacunku, a następnie podpisać się pełnym imieniem i nazwiskiem. Niektórzy w tym miejscu umieszczają też swoje dane kontaktowe, na przykład aktualny numer telefonu.
  3. Wprowadź ostatnie poprawki. Przed wysłaniem upewnij się, że udostępniłeś wszystkie niezbędne załączniki. Pliki powinny mieć prawidłowy format oraz taką nazwę, która pozwoli natychmiast je zidentyfikować nawet po ściągnięciu na dysk. Następnie ponownie przeczytaj swoją odpowiedź. Poświęć chwilę, żeby usunąć ewentualne błędy, niepotrzebne emotikony lub literówki. Sprawdź, czy w środku znalazły się wszystkie ważne informacje: o Twoich umiejętnościach i doświadczeniach, celach zawodowych oraz powodach, dla których zwróciłeś się właśnie do tego pracodawcy.

Przeczytaj również: Na co zwracać uwagę w ogłoszeniach o pracę?


Jak zapytać o wynik rekrutacji?

Zdarzają się sytuacje, kiedy kandydat otrzymuje informację o zatrudnieniu bezpośrednio po rozmowie kwalifikacyjnej. Czasami jednak musimy trochę poczekać, zanim dowiemy się, czy zakwalifikowaliśmy się do kolejnego etapu rekrutacji lub jakie wrażenie wywarliśmy na pracodawcy. Nie ustaliłeś konkretnego terminu odpowiedzi? Nie jesteś pewien, jak długo to potrwa? Najlepiej będzie, jeśli uzbroisz się w cierpliwość. Tydzień roboczy powinien wystarczyć, aby spotkania z pozostałymi osobami aplikującymi na dane stanowisko dobiegły końca. Co napisać w wiadomości do rekrutera? Pamiętaj, że nie musisz ponownie podkreślać wszystkich swoich zalet. Treść powinna być zwięzła i profesjonalna. Na spokojnie zastanów się, co chcesz napisać i dobierz słowa w taki sposób, aby nie okazywać  frustracji spowodowanej długim oczekiwaniem na decyzję.

Kiedy jeszcze warto kontaktować się z pracodawcą? Krótki, ale uprzejmy mail to dobry pomysł, jeśli chcesz poznać przyczyny negatywnego wyniku rekrutacji. A jeśli od rozmowy nie minęły jeszcze 24 godziny, możesz wysłać specjalne podziękowania, w których podkreślisz dalsze zainteresowanie ofertą pracy.


Przeczytaj również: CV pracownika produkcyjnego. Co warto w nim umieścić?



Tagi
Czytaj więcej